Detox jako ważny etap leczenia alkoholizmu

W wielu ciężkich życiowych sytuacjach sięgamy po alkohol. Wydaje nam się, że jest dobrym sposobem odreagowania stresu. Niestety takie podejście do sprawy jest zwodnicze. Może przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Nie będziemy w stanie reagować inaczej. Może to doprowadzić do uzależnienia od alkoholu. Jest to poważna choroba, odbijająca się na naszym zdrowiu i relacjach rodzinnych. Powoduje też problemy w pracy i kłopoty finansowe. W takiej sytuacji potrzebne jest leczenie, które składa się z kilku etapów. Proces powrotu do zdrowia jest trudny i długi.

Spis treści

  Początek powrotu do zdrowia – detoks alkoholowy

  Pierwszym etapem, bez, którego leczenie nie może się powieść jest detoks. Stanowi niezwykle ważny początek. Detoks alkoholowy ma na celu odtrucie organizmu alkoholika. Usuwa toksyny nagromadzone w wyniku nadużywania alkoholu. Jego zadaniem jest przywrócenie pacjentowi sił witalnych i równowagi wodnoelektrolitowej za pomocą elektrolitów.

  Odtruwanie alkoholowe uzupełnia wypłukane z organizmu mikroelementy.

  Nie jest to jego jedyne zadanie. Detoks ma również na celu złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów zespołu abstynencyjnego. Jest on stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych wynikających z nagłego odstawienia alkoholu. Może przybierać różne poziomy nasilenia:

  • Niewielki niepokój i nudności,
  • Zawroty i bóle głowy,
  • Zagrażające życiu napady drgawkowe,
  • Bardzo niebezpieczne majaczenia alkoholowe, często zwane też delirium alkoholowe.

  Zespół abstynencyjny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Złagodzenie jego objawów często jest kluczowe dla powodzenia leczenia. Pacjentowi jest łatwiej wytrwać w postanowieniu.

  Przeczytaj także: Odwodnienie po alkoholu? – jakie niesie za sobą konsekwencje?

  Kolejny etap leczenia alkoholizmu

  Detoks alkoholowy przeprowadzany we Wrocławiu jest bardzo ważnym początkiem odwyku alkoholowego. Odtruwa organizm pacjenta, przywraca jego właściwe funkcjonowanie. Nie wystarczy jednak do pełnego zerwania z nałogiem. Do tego potrzebny jest kolejny etap kuracji. Odbywa się on pod okiem psychoterapeutów. Najskuteczniejsza psychoterapia prowadzona jest w warunkach stacjonarnych. Leczenie odbywa się w grupach wsparcia lub na zasadzie spotkań indywidualnych.

  Najważniejszym zadaniem psychoterapii jest utrzymanie pacjenta w trzeźwości i zmiana jego sposobu myślenia o alkoholu. Jest to niezwykle ważna, tylko taki sposób prowadzenia terapii dla osób uzależnionych od alkoholu w Wrocławiu daje szansę na całkowite wyleczenie. Pozwala przywrócić równowagę psychiczną osoby uzależnionej. Nauczy się ona inaczej reagować na stres lub bawić się bez alkoholu. Pacjent nauczy się żyć beż używek.

  W sidłach nałogu

  Alkoholizm nie jest wcale odległym tematem. Może dotknąć i nas, jeżeli znajdziemy się na życiowym zakręcie. Na szczęście można z nim skutecznie walczyć. Leczenie i specjalistycznej klinice uzależnień daje duże prawdopodobieństwo wyjścia z nałogu. Odtrucie organizmu jest pierwszym krokiem. Następnym jest psychoterapia, pomoc w poskładaniu zniszczonej psychiki. Połączenie tych dwóch metod z silnym postanowieniem pozostania w trzeźwości powoli wrócić do normalności.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje