+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Depresja po alkoholu jako objaw uzależnienia

Skutki uzależnienia od alkoholu dzieli się na fizyczne oraz psychiczne. Do tej drugiej grupy można zaliczyć depresję poalkoholową. Wyróżnia się depresję pierwotną z wtórnym alkoholizmem albo pierwotny alkoholizm z wtórną depresją. W 90% przypadków zaburzenia depresyjne są skutkiem choroby alkoholowej, a nie schorzeniem, które doprowadza do uzależnienia. Według statystyk najczęściej chorują mężczyźni. W artykule dowiesz się, jakie są skutki depresji po alkoholu i jak skutecznie ją leczyć.

Spis treści

  Objawy depresji alkoholowej

  Choroba alkoholowa wpływa na ciało, jak i psychikę osoby uzależnionej. Do jednego z częściej spotykanych symptomów należy depresja poalkoholowa. Stany depresyjne mogą być skutkiem nałogu oraz go powodować, ale to rzadziej spotykana odmiana tego zaburzenia. Alkoholizm pierwotny, który przyczynia się do depresji wtórnej, jest zauważalny u 9 na 10 pacjentów. Jedynie u 10% osób uzależnionych można zauważyć, że nałóg został spowodowany przez depresję, a nie odwrotnie.

  Kiedy mówimy o depresji alkoholowej

  • depresja rozwija się przed uzależnieniem – przyczyną choroby alkoholowe jest depresyjny stan, picie alkoholu pozornie pomaga złagodzić objawy, ale w rzeczywistości pogłębia schorzenie i doprowadza do uzależnienia.
  • zaburzenia psychiczne następują przez uzależnienie od alkoholu – depresja alkoholowa jest jednym z objawów alkoholizmu, alkoholik zaczyna rozumieć powagę sytuacji, co wywołuje zaburzenia nastroju i powoduje nawet myśli samobójcze.
  • depresja jest skutkiem zespołu abstynencyjnego – stany depresyjne, obniżenie nastroju i ogólny lęk następują, gdy alkoholik nagle przestanie pić, dla organizmu jest to duża zmiana i cierpi przez to zdrowie psychiczne pacjenta, zwykle po 3 tygodniach symptomy mijają i leczenie depresji nie jest konieczne.
  • depresja w okresie abstynencji – zaburzenia mogą spowodować, że osoba uzależniona zapragnie powrócić do nadużywania płynu etylowego, w takiej sytuacji konieczna jest psychoterapia, aby pacjent nie popadł w nałóg.

  Objawy depresji po alkoholu są różne w zależności od rodzaju zaburzeń. Skutki mogą mieć większy lub mniejszy wpływ na życie i zachowanie osoby uzależnionej.

  Objawy depresyjne

  • ogólny pesymizm, obniżona samoocena,
  • trudność w czerpaniu radości z życia i uczucie przygnębienia,
  • stany lękowe i zaburzenia psychiczne,
  • nieumiejętne radzenie sobie ze stresem,
  • psychiczne i fizyczne rozbicie,
  • kłopoty z zapamiętywaniem, koncentracją i przyswajaniem wiedzy,
  • trudności w sferze seksualnej,
  • autodestrukcja, wycofanie społeczne rezygnacja z codziennych obowiązków i pasji,
  • zachowania agresywne i niebezpieczne,
  • próby samobójcze.

  W przypadku depresji wywołanej przez zespół abstynencyjny, czy też odstawienny (nagłe przerwanie spożywania alkoholu) pojawiają się również powikłania psychiatryczne. Najczęściej to zaburzenia snu (bezsenność po alkoholu), halucynoza alkoholowa, omamy i paranoje alkoholowe. Pojawiają się zwykle w czasie 36 godzin od chwili odstawienia alkoholu. Mijają po kilku tygodniach. Dla osoby uzależnionej bywają bardzo niebezpieczne, dlatego warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty.

  smutny mężczyzna zalewający smutki butelką alkoholu przy stole

  Ile trwa depresja po odstawieniu alkoholu

  W przypadku tego zaburzenia psychicznego trudno ocenić, ile dokładnie trwa. Nie ma górnej granicy. Jeśli depresja poalkoholowa jest objawem zespołu odstawiennego, zazwyczaj nie trwa krócej niż 2 tygodnie. Zdiagnozowanie schorzenia również wymaga czasu. Leczenie jest skuteczne nie tylko dzięki psychoterapii i farmakologii, ale także chęci pacjenta do wprowadzenia zmian.

  Jak pomóc alkoholikowi w depresji – leczenie

  Leczenie depresji alkoholowej jest możliwe w różny sposób. U każdego pacjenta inna metoda będzie bardziej lub mniej skuteczna. Aby wyleczyć się z depresji potrzeba czasu i chęci pacjenta. Efekty nie zawsze są widoczne od razu. Dla osób, które sięgają po alkohol, ważne jest również wsparcie bliskich osób.

  • psychoterapia – jej długość i częstotliwość zależą od konkretnego przypadku.
  • leczenie farmakologiczne – psychiatra może, ale nie musi zalecać farmakoterapii,
  • leczenie alkoholizmu – bez tego objawy depresji po alkoholu nie znikną.

  Objawy depresji u osób spożywających alkohol wymagają jednoczesnej walki z problemami psychicznymi oraz alkoholizmem. Uzależnienia nie da się w pełni wyleczyć, ale można poradzić sobie z jego przyczynami, co usprawnia terapię i zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje