Depresja alkoholowa i stany lękowe jako objaw uzależnienia

Skutki uzależnienia od alkoholu dzieli się na fizyczne oraz psychiczne. Do tej drugiej grupy można zaliczyć depresję poalkoholową. Wyróżnia się depresję pierwotną z wtórnym alkoholizmem albo pierwotny alkoholizm z wtórną depresją. W 90% przypadków zaburzenia depresyjne są skutkiem choroby alkoholowej, a nie schorzeniem, które doprowadza do uzależnienia. Według statystyk najczęściej chorują mężczyźni. W artykule dowiesz się, jakie są skutki depresji po alkoholu i jak skutecznie ją leczyć.

Spis treści

  Symptomy i stany depresyjne

  Choroba alkoholowa wpływa na ciało, jak i psychikę osoby uzależnionej. Do jednego z częściej spotykanych symptomów należy depresja alkoholowa. Stany depresyjne mogą być skutkiem nałogu oraz go powodować, ale to rzadziej spotykana odmiana tego zaburzenia. Alkoholizm pierwotny, który przyczynia się do depresji wtórnej, jest zauważalny u 9 na 10 pacjentów. Jedynie u 10% osób uzależnionych można zauważyć, że nałóg został spowodowany przez depresję, a nie odwrotnie.

  Kiedy mówimy o depresji alkoholowej?

  • depresja rozwija się przed uzależnieniem – przyczyną choroby alkoholowe jest depresyjny stan, picie alkoholu pozornie pomaga złagodzić objawy, ale w rzeczywistości pogłębia schorzenie i doprowadza do uzależnienia.
  • zaburzenia psychiczne następują przez uzależnienie od alkoholu – depresja alkoholowa jest jednym z objawów alkoholizmu, alkoholik zaczyna rozumieć powagę sytuacji, co wywołuje zaburzenia nastroju i powoduje nawet myśli samobójcze.
  • depresja alkoholowa jest skutkiem zespołu abstynencyjnego – stany depresyjne, obniżenie nastroju i ogólny lęk następują, gdy alkoholik nagle przestanie pić, dla organizmu jest to duża zmiana i cierpi przez to zdrowie psychiczne pacjenta, zwykle po 3 tygodniach symptomy mijają i leczenie depresji nie jest konieczne.
  • depresja w okresie abstynencji – zaburzenia mogą spowodować, że osoba uzależniona zapragnie powrócić do nadużywania płynu etylowego, w takiej sytuacji konieczna jest psychoterapia, aby pacjent nie popadł w nałóg.

  Objawy depresji po alkoholu są różne w zależności od rodzaju zaburzeń. Skutki mogą mieć większy lub mniejszy wpływ na życie i zachowanie osoby uzależnionej.

  Jednym z momentów, w których wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne jest najbardziej oczywisty, jest poranek po wypiciu, zwłaszcza jeśli poprzedniego dnia wypiłeś za dużo, czy to przez długi, czy krótki okres.

  Alkohol jest środkiem uspokajającym, który wpływa na naturalny poziom związków chemicznych szczęścia, takich jak serotonina i dopamina, w mózgu. Oznacza to, że chociaż poczujesz początkowy „zastrzyk” poprzedniej nocy, następnego dnia będziesz miał niedobór tych samych substancji chemicznych, co może prowadzić do uczucia niepokoju, przygnębienia lub wystąpienia objawów depresji alkoholowej.

  Podobnie jak jego wpływ na lęk, alkohol może nie tylko pogłębiać depresję, ale także ją wywoływać. W rzeczywistości ludzie, którzy dużo piją, częściej cierpią na depresję , a uzależnienie od alkoholu jest około trzy razy bardziej prawdopodobne wśród osób z depresją.

  Kiedy pijesz za dużo, częściej podejmujesz złe decyzje lub działasz pod wpływem impulsu. W rezultacie możesz opróżnić swoje konto bankowe, stracić pracę lub zrujnować związek. Kiedy tak się stanie, bardziej prawdopodobne jest, że poczujesz się przygnębiony, szczególnie jeśli twoje geny są zaprogramowane na depresję.

  Picie i depresja

  Intensywne i regularne picie wiąże się z objawami depresji, chociaż może być trudno rozdzielić przyczynę i skutek, gdy te dwie rzeczy idą w parze. Wiadomo, że alkohol wpływa na kilka układów nerwowo-chemicznych, które są ważne w regulowaniu nastroju. Po przestudiowaniu sekwencji widać wyraźnie, że ludzie po wypiciu mogą odczuwać depresję. Często wykazano również, że ograniczenie lub zaprzestanie picia może poprawić nastrój.

  Leki przepisane na depresję nie powinny być mieszane z alkoholem. Niektóre z powszechnie przepisywanych leków przeciwdepresyjnych mają tendencję do zwiększania ryzyka nawrotu intensywnego picia u osób, które próbują rzucić picie lub wstrzymać się od spożywania alkoholu, dlatego leki przeciwdepresyjne należy przyjmować tylko z dużą ostrożnością. 

  Objawy depresji alkoholowej

  • ogólny pesymizm, obniżona samoocena,
  • trudność w czerpaniu radości z życia i uczucie przygnębienia,
  • stany lękowe i zaburzenia psychiczne,
  • nieumiejętne radzenie sobie ze stresem,
  • psychiczne i fizyczne rozbicie,
  • kłopoty z zapamiętywaniem, koncentracją i przyswajaniem wiedzy,
  • trudności w sferze seksualnej,
  • autodestrukcja, wycofanie społeczne rezygnacja z codziennych obowiązków i pasji,
  • niebezpieczne i agresywne zachowanie po alkoholu,
  • próby samobójcze.

  W przypadku depresji wywołanej przez zespół abstynencyjny, czy też odstawienny (nagłe przerwanie spożywania alkoholu) pojawiają się również powikłania psychiatryczne.


  Powikłania psychiczne wywołane przez zespół odstawienny :

 • zaburzenia snu (bezsenność po alkoholu),
 • halucynoza alkoholowa,
 • psychoza, omamy i paranoje alkoholowe
 • .

  Pojawiają się zwykle w czasie 36 godzin od chwili odstawienia alkoholu. Mijają po kilku tygodniach. Dla osoby uzależnionej bywają bardzo niebezpieczne, dlatego warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty.

  Ile trwa depresja po odstawieniu alkoholu?

  W przypadku tego zaburzenia psychicznego trudno ocenić, ile dokładnie trwa. Nie ma górnej granicy. Jeśli depresja alkoholowa jest objawem zespołu odstawiennego, zazwyczaj nie trwa krócej niż 2 tygodnie. Zdiagnozowanie schorzenia również wymaga czasu. Leczenie jest skuteczne nie tylko dzięki psychoterapii i farmakologii, ale także chęci pacjenta do wprowadzenia zmian.

  Jeśli objawy depresji są spowodowane uzależnieniem od alkoholu, zaprzestanie picia powinno przynieść znaczną poprawę. W rzeczywistości ludzie przechodzący stany depresyjne stwierdzają, że całkowite odstawienie alkoholu na zaledwie 4 tygodnie spowoduje wyraźną różnicę w ich samopoczuciu. 

  Jak pomóc alkoholikowi w depresji alkoholowej? – jak wygląda leczenie

  Leczenie depresji alkoholowej jest możliwe w różny sposób. U każdego pacjenta inna metoda będzie bardziej lub mniej skuteczna. Aby wyleczyć się z depresji potrzeba czasu i chęci pacjenta. Efekty nie zawsze są widoczne od razu. Dla osób, które sięgają po alkohol, ważne jest również wsparcie bliskich osób.

  • psychoterapia – jej długość i częstotliwość zależą od konkretnego przypadku.
  • leczenie farmakologiczne – psychiatra może, ale nie musi zalecać farmakoterapii,
  • leczenie alkoholizmu – bez tego objawy depresji po alkoholu nie znikną.

  Objawy depresji u osób spożywających alkohol wymagają jednoczesnej walki z problemami psychicznymi oraz alkoholizmem. Uzależnienia nie da się w pełni wyleczyć, ale można poradzić sobie z jego przyczynami, co usprawnia terapię i zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje