Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Delirium alkoholowe – jak długo trwa?

Zespół majaczeniowy, delirium czy też biała gorączka to nie zaburzenie, które można nazwać samoistną chorobą psychiczną. Daje o sobie znać jedynie w sytuacji, gdy występują inne schorzenia somatyczne, zostają odstawione leki psychoaktywne lub dojdzie do zatrucia tego typu substancjami oraz w sytuacjach przerwania ciągu alkoholowego i nadużywania alkoholu. Majaczenia nie należy lekceważyć, ponieważ ten zbiór zaburzeń świadomości powoduje niekiedy śmierć i jest niezwykle groźny dla człowieka. Kiedy dokładnie występuje, jak się objawia i czy da się wyleczyć delirium alkoholowe?

Spis treści

  Kiedy występuje delirium?

  Chociaż majaczenie głównie kojarzone jest z chorobą alkoholową, to w rzeczywistości niejedyna sytuacja, gdy człowieka staje się narażony na ten rodzaj niebezpieczeństwa. Występuje w przypadku silnych infekcji połączonych z gorączką, wszelkich zatruć, mocznicy, niewydolności wątroby, urazów oraz w chwili odwodnienia organizmu. Bez względu na motyw delirium każdy człowiek powinien odbyć specjalistyczne leczenie. Jeśli chodzi o chorobę alkoholową, to majaczenie następuje, gdy ktoś zdecyduje się na odstawienie alkoholu lub przez dłuższy czas nie dostarczał go w takich ilościach, jak wcześniej. Głównie stan ten można zaobserwować między 48 a 72 godziną od odstawienia alkoholu. Delirium jest określone przez lekarzy jako coś zagrażającego życiu, zatem pomoc powinna zostać udzielona, jak najszybciej się da. Objawy nie pojawiają się u każdego, gdyż według badań występują one u ok. 5-10% osób pijących stale oraz 5% uzależnionych, którzy z pewnych przyczyn zdecydowali się odstawić alkohol.

  Jak wygląda majaczenie alkoholowe?

  Delirium objawia się w konkretny sposób, lecz natężenie symptomów oraz długość ich występowania zależy od tego, przez jak długi czas osoba spożywała płyn etylowy. Głównie objawia się w ten sposób, że silnie zaburzona jest świadomość, logiczny sposób myślenia, postrzeganie rzeczywistości, orientacja w przestrzeni i czasie. Świadomość oraz poczucie własnej tożsamości są zaburzone w niewielkim stopniu. Chorzy zazwyczaj czują się tak, jakby brali udział w scenie filmowej. Wydaje im się, że są części wydarzeń, które widzą, a słyszane dźwięki są dla nich autentyczne. Granica między rzeczywistością a światem halucynacji przestaje istnieć. Niekiedy zdarza się, że uzależnieni kompletnie zapominają o tym, że doświadczyli majaczenia alkoholowego. Stan ten rozwija się bardzo szybko, na przestrzeni kilku do kilkunastu godzin i nasila się zazwyczaj w porach wieczornych oraz nocnych. Oprócz omamów wzrokowych oraz słuchowych symptomami białej gorączki są silne pobudzenie, zmienność nastroju, lęk, nieadekwatny do sytuacji i wykonywanych działań rytm serca, podwyższona temperatura, nudności, torsje, nadpotliwość, drżenie ciała, a szczególnie mięśni, podwyższone ciśnienie i przyspieszony oddech.

  Co pomaga na majaczenie alkoholowe?

  W przypadku delirium szybka reakcja lekarska jest bardzo istotna, ponieważ majaczenia alkoholowe stanowi zagrożenie nie tylko dla uzależnionego, ale także otaczających go osób. Zachowanie alkoholika może być wtedy niezrozumiałe, bezpodstawne, a nawet niebezpieczne. Aby złagodzić objawy, konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja. Warto połączyć farmakologię z psychologią. Uzupełnić płyny i rozmawiać z pacjentem, aby wprowadzić go w stan normalnej świadomości. Po wstępnej ocenie stanu zdrowia chorego oraz przeprowadzeniu specjalistycznych badań lekarze oceniają, które medykamenty będą najbardziej skuteczne i zaczyna się leczenie. Czy można w jakikolwiek sposób zapobiec objawom majaczenia alkoholowego? Jeśli alkoholik chce zrezygnować z picia w bezpieczny sposób, trzeźwość z pewnością zapewni mu odtrucie alkoholowe. Jednakże nie gwarantuje stałej abstynencji. Awersję do alkoholu zapewnia wszycie esperalu.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 11 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje