+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Delirium alkoholowe – jak długo trwa?

Zespół majaczeniowy, delirium czy też biała gorączka to nie zaburzenie, które można nazwać samoistną chorobą psychiczną. Daje o sobie znać jedynie w sytuacji, gdy występują inne schorzenia somatyczne, zostają odstawione leki psychoaktywne lub dojdzie do zatrucia tego typu substancjami oraz w sytuacjach przerwania ciągu alkoholowego i nadużywania alkoholu. Majaczenia nie należy lekceważyć, ponieważ ten zbiór zaburzeń świadomości powoduje niekiedy śmierć i jest niezwykle groźny dla człowieka. Kiedy dokładnie występuje, jak się objawia i czy da się wyleczyć delirium alkoholowe?

Spis treści

  opakowanie disulfiramu wraz z napisem o jesiennej promocji na zabiegi zaszycia alkoholowego

  Kiedy występuje delirium?

  Chociaż majaczenie głównie kojarzone jest z chorobą alkoholową, to w rzeczywistości niejedyna sytuacja, gdy człowieka staje się narażony na ten rodzaj niebezpieczeństwa. Występuje w przypadku silnych infekcji połączonych z gorączką, wszelkich zatruć, mocznicy, niewydolności wątroby, urazów oraz w chwili odwodnienia organizmu. Bez względu na motyw delirium każdy człowiek powinien odbyć specjalistyczne leczenie. Jeśli chodzi o chorobę alkoholową, to majaczenie, potocznie zwane delirką, następuje, gdy ktoś zdecyduje się na odstawienie alkoholu lub przez dłuższy czas nie dostarczał go w takich ilościach, jak wcześniej. Głównie stan ten można zaobserwować między 48 a 72 godziną od odstawienia alkoholu. Delirium jest określone przez lekarzy jako coś zagrażającego życiu, zatem pomoc powinna zostać udzielona, jak najszybciej się da. Objawy nie pojawiają się u każdego, gdyż według badań występują one u ok. 5-10% osób pijących stale oraz 5% uzależnionych, którzy z pewnych przyczyn zdecydowali się odstawić alkohol.

  kobieta trzymająca swoje ręce na twarzy

  Jak wygląda majaczenie alkoholowe?

  Delirium objawia się w konkretny sposób, lecz natężenie symptomów oraz długość ich występowania zależy od tego, przez jak długi czas osoba spożywała płyn etylowy. Główne objawy delirki to silnie zaburzona jest świadomość, logiczny sposób myślenia, postrzeganie rzeczywistości, orientacja w przestrzeni i czasie. Świadomość oraz poczucie własnej tożsamości są zaburzone w niewielkim stopniu. Chorzy zazwyczaj czują się tak, jakby brali udział w scenie filmowej. Wydaje im się, że są części wydarzeń, które widzą, a słyszane dźwięki są dla nich autentyczne. Granica między rzeczywistością a światem halucynacji przestaje istnieć. Niekiedy zdarza się, że uzależnieni kompletnie zapominają o tym, że doświadczyli majaczenia alkoholowego. Stan ten rozwija się bardzo szybko, na przestrzeni kilku do kilkunastu godzin i nasila się zazwyczaj w porach wieczornych oraz nocnych. Oprócz omamów wzrokowych oraz słuchowych, objawami białej gorączki są silne pobudzenie, zmienność nastroju, lęk, nieadekwatny do sytuacji i wykonywanych działań rytm serca, podwyższona temperatura, nudności, torsje, nadpotliwość, drżenie ciała, a szczególnie mięśni, podwyższone ciśnienie i przyspieszony oddech.

  Co pomaga na majaczenie alkoholowe?

  W przypadku delirium szybka reakcja lekarska jest bardzo istotna, ponieważ majaczenia alkoholowe stanowi zagrożenie nie tylko dla uzależnionego, ale także otaczających go osób. Zachowanie alkoholika doświadczającego delirki może być wtedy niezrozumiałe, bezpodstawne, a nawet niebezpieczne. Aby złagodzić objawy, konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja. Podczas leczenia delirium warto połączyć farmakologię z psychologią. Uzupełnić płyny i rozmawiać z pacjentem, aby wprowadzić go w stan normalnej świadomości. Po wstępnej ocenie stanu zdrowia chorego oraz przeprowadzeniu specjalistycznych badań lekarze oceniają, które medykamenty będą najbardziej skuteczne. Dopiero wtedy można podjąć się leczenia objawów delirium. Czy można w jakikolwiek sposób zapobiec objawom majaczenia alkoholowego? Jeśli alkoholik chce zrezygnować z picia w bezpieczny sposób, trzeźwość z pewnością zapewni mu odtrucie alkoholowe. Jednakże nie gwarantuje stałej abstynencji. Awersję do alkoholu zapewnia wszycie esperalu.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 11 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje