Czym jest kompleksowa terapia uzależnień?

Terapia uzależnień jest pomocą którą świadczy nam wykwalifikowany zespół specjalistów. Terapia taka odbywa się najczęściej w oddzielnym budynku, często w odległych miastach, które znajdują się daleko od naszego miejsca zamieszkania. Często bowiem bywa tak, że z powodu naszego uzależnienia, jesteśmy wysyłani na odwyk. Kompleksowa terapia uzależnień może jednak odbywać się na różne sposoby. Ważne jest posiadanie wiedzy na temat typów terapii oraz efektów, jakie mogą nam dać. W dzisiejszych czasach bardzo często możemy spotkać się z wieloma różnymi typami uzależnień. Jednak dzięki postępom medycyny, psychologii oraz technologii, powstaje coraz więcej typów terapii. Sposoby, w jaki są one przeprowadzane, dość często wpływają na osiągane efekty przez pacjentów. Warto wiedzieć, jak przebiega taka terapia od początku do końca. Oczywiście niektóre elementy terapii mogą się znacznie od siebie różnić – jest to bowiem zależne od typu uzależnienia.

Spis treści

  Kiedy należy się wybrać na terapię uzależnień?

  Jeśli zauważamy u siebie typowe objawy uzależnienia – obojętnie jakiego – jest to odpowiedni moment na udanie się do specjalisty. Terapeuci, którzy zajmują się prowadzeniem specjalnych zajęć oraz terapii, są wykwalifikowani oraz posiadają odpowiednie uprawnienia, dzięki którym mogą oni prowadzić terapie różnego rodzaju. Najczęściej, to kiedy wybierzemy się na terapię uzależnień, zależy wyłącznie od nas. Wielu ludzi do dziś zostaje sam na sam ze swoim problemem. Dość często wynika to z braku odwagi do podjęcia odpowiednich kroków, lub po prostu ze wstydu przed innymi ludźmi. Ponadto, każda osoba, która cierpi na konkretny typ uzależnienia, musi w pewien sposób ‘dojrzeć’ do decyzji, jaką jest wybranie się na terapię.

  Metody, jakie stosują psychoterapeuci w ramach pomocy

  Przede wszystkim, najważniejszy jest sam początek terapii. Najczęściej wiąże się on z odstawieniem wszelkich substancji uzależniających, takich jak narkotyki czy alkohol. Konieczne jest stosowanie się do wszelkich punktów terapii oraz zasad, jakie panują w danym ośrodku terapii uzależnień. Zarówno doświadczeni, jak i zupełnie nowi psychoterapeuci potrafią dobierać specjalistyczne metody do typu uzależnienia, danej grupy wiekowej itp. Obecnie, możemy liczyć na nowoczesne techniki oraz lepsze podejście do pacjenta.

  Zobacz: Jak wygląda kompleksowe leczenie alkoholizmu w Warszawskim oddziale Nasz Gabinet

  Jak żyć po terapii?

  Terapia uzależnień jest bardzo ważnym elementem nie tylko dla osoby, która cierpi na uzależnienie. Jest to ważny krok który może również odciążyć rodzinę osoby uzależnionej. Wiele jest bowiem przypadków, w których to alkoholicy lub narkomani stanowią poważny problem dla swoich bliskich. Życie po terapii może układać się w różny sposób – zależy bowiem jakie osiągniemy efekty po zakończeniu terapii. Uzależnienie jest bardzo popularnym i niestety szerzącym się problemem. Należy jednak mieć nadzieję i dążyć do celu, którym jest całkowite pozbycie się uzależnienia.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje