pokaż menu

Blog

Czy wszywka leczy alkoholizm?

Czy wszywka alkoholowa dziala?

Wszywka, znana również pod nazwą esperal to jedna z metod mających na celu pomoc w walce z chorobą alkoholową. To element terapii awersyjnej, ukierunkowanej na wzbudzenie u chorego wstrętu przed spożywaniem trunków. Wszywka sama w sobie nie leczy choroby. Nie powinna być również jedynym stosowanym środkiem mającym przeciwdziałać nałogowi. Jej działanie jest stricte pomocnicze i powinno zostać uzupełnione terapią. Esperal sprawdza się w przypadku osób, które świadomie podjęły decyzję o zerwaniu z nałogiem, jednak czują, że potrzebują dodatkowego bodźca, który będzie pełnić rolę odstraszającą. Jakie jest faktyczne działanie wszywki?

Jak sprawdzić czy wszywka działa?

Wszywka zawiera substancję czynną - disulfiram, której zadaniem jest blokowanie enzymu biorącego udział w rozkładzie alkoholu. Powoduje to gromadzenie się w organizmie aldehydu octowego, który w normalnej sytuacji jest zupełnie nieszkodliwy. Jego większa ilość powoduje jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które określa się mianem zwielokrotnionego uczucia kaca. Wśród najczęstszych objawów wymienia się:

 • nudności,
 • nadmierną potliwość,
 • przyspieszoną akcję serca, 
 • zawroty,
 • silny lęk,
 • drgawki.

W skrajnych przypadkach, gdy ilość alkoholu była większa, może dojść nawet do zawału lub trwałego uszkodzenia wątroby. Dolegliwości mogą pojawić się już po kilkunastu minutach, utrzymując się nawet do 10 godzin. Wszywka działa przez okres od 8 miesięcy do roku. Aby mieć pewność, że zaaplikowany lek to faktycznie esperal, należy korzystać z usług wyłącznie profesjonalnych i renomowanych placówek, które korzystają z oryginalnego leku.

Czy z wszywką można pić?

 

Łączenie leku z alkoholem jest absolutnie zakazane, z uwagi na możliwość nieodwracalnego uszkodzenia zdrowia. Dodatkowo powinno unikać się również spożywania produktów mogących zawierać alkohol (słodycze itp.) oraz tego typu kosmetyków, z uwagi na ryzyko wystąpienia reakcji. Pomimo panującej opinii wśród niektórych osób uzależnionych, nie ma możliwości “przepicia” wszywki. Wszelkie próby mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Osoby, które poddały się zabiegowi zaimplementowania esperalu, zostały poinformowane przez lekarza o możliwych skutkach ubocznych w sytuacji spożycia alkoholu. W większości przypadków, zwłaszcza gdy decyzja o wszyciu leku była w pełni świadoma i pojawiła się z inicjatywy chorego, będzie on odczuwać lęk przed jego spożyciem, co pozwoli skupić się na terapii. Konieczność rezygnacji z alkoholu na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy umożliwia podjęcie ostatecznej decyzji o rozpoczęciu walki z nałogiem.

Jest to niezwykle istotne na samym początku terapii, kiedy chory może nie mieć wystarczająco siły i samozaparcia, aby samodzielnie przestać pić. Lęk przed negatywnymi konsekwencjami, a nawet utratą życia w większości przypadków jest silniejszy niż potrzeba sięgnięcia po kieliszek. Czas przymusowej abstynencji umożliwia choremu skoncentrowanie się na odbudowaniu relacji z bliskimi, naprawieniu błędów, a także podreperowaniu zdrowia.

Dlaczego wszywka nie działa?

Działanie wszywki opiera się na wytworzeniu w umyśle chorego silnego lęku przed utratą zdrowia lub życia w sytuacji spożycia alkoholu. Niemniej jednak, jeśli uzależniony dodatkowo nie bierze udziału w terapii, a korzysta jedynie z pomocy leku, pragnienie picia może być silniejsze. Dodatkowo, wszywka może nie spełnić swojej funkcji, jeśli decyzja o jej zaaplikowaniu nie wyniknęła z inicjatywy pacjenta, a raczej w wyniku presji ze strony bliskich. W takim przypadku można spodziewać się, że uzależniony skoncentruje się na przeczekaniu okresu działania leku, a po jego zakończeniu natychmiast wróci do picia.

59 votes, average: 4,58 out of 559 votes, average: 4,58 out of 559 votes, average: 4,58 out of 559 votes, average: 4,58 out of 559 votes, average: 4,58 out of 5 (59 votes, average: 4,58 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

59 votes, average: 4,58 out of 559 votes, average: 4,58 out of 559 votes, average: 4,58 out of 559 votes, average: 4,58 out of 559 votes, average: 4,58 out of 5 (59 votes, average: 4,58 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225