Czy jestem alkoholikiem ? Jak to sprawdzić ?

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach może doprowadzić do wpadnięcia w nałóg. Alkoholizm, bo o nim mowa jest poważną chorobą, z której bardzo ciężko wyjść. W zasadzie nawet po odbytej kuracji nadal jest się niepijącym alkoholikiem. Może wydawać się to dziwne, lecz po odwyku nawet jednorazowe wypicie może spowodować nawrót uzależnienia.

Spis treści

  Początkowe fazy alkoholizmu mogą być trudne, szczególnie, jeśli chodzi o rozpoznanie choroby. Wiele osób bagatelizuje występowanie problemu, wmawiają sobie, że są przewrażliwione. Dlatego też należy dokładnie przeanalizować własne zachowanie jak również osób, z którymi mamy kontakt.

  Alkoholizm – Zauważenie problemu

  Jeżeli zdarza nam się myśleć, że możemy mieć problem z alkoholom to wbrew pozorom dobrze. Oznacza to, że mamy jeszcze nad sobą kontrolę, możemy w porę zareagować. Może się zdarzyć, że dzięki temu unikniemy poważnego problemu. Warto wspomnieć, że alkoholik to nie tylko osoba, która wpada w wielodniowe ciągi alkoholowe. Codzienne picie nawet w małych dawkach to też pierwsza faza alkoholizmu.

  Chcesz wiedzieć, jak leczyć alkoholizm? – wypełnij test i sprawdź, co ci pomoże.

  Test – sposoby leczenia alkoholizmu

  Zadzwoń: +48 519 775 225

  Zobacz: Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? – czy opuchlizna wskazuje na uzależnienie?

  Objawy alkoholizmu – test

  W celu sprawdzenia czy mamy problem z alkoholem warto zadać sobie cztery ważne pytania:

  • Czy kiedykolwiek zdarzało mi się czuć, że powinienem ograniczyć picie alkoholu?
  • Czy denerwują mnie ludzie, którzy krytykują moje picie alkoholu?
  • Czy kiedykolwiek czułem się źle lub miałem poczucie winy z powodu picia alkoholu?
  • Czy kiedykolwiek miałem potrzebę picia alkoholu rano, w celu uspokojenia zdenerwowania lub pozbycia się kaca?

  Jeżeli udzieliliśmy na powyższe pytania przynajmniej dwóch pozytywnych odpowiedzi, może to oznaczać, że mamy problem z alkoholem. Należy wtedy udać się do specjalisty w celu ustalenia skali problemu.

  Pomagamy w leczeniu alkoholizmu – zapraszamy do kontaktu.

  Cięższa droga

  Nie zawsze występuje sytuacja, że sami widzimy pewna zmiany w swoim zachowaniu. Często możemy nie dostrzegać problemu. Bliscy lub znajomi zwracają nam uwagę a w odpowiedzi słyszą wymówki i nerwy, że robią z nas alkoholików. Już takie zachowanie powinno być dla nas sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Jeżeli nadal nie widzimy problemu są kolejne objawy.

  Takie jak:

  • Poszukiwanie okazji do picia nawet w pracy czy miejscach publicznych. Spożywanie alkoholu z każdej okazji.
  • Stwierdzenie przed samym sobą, że alkohol odpręża, zmniejsza stres i sprawia, że stajemy się bardziej pewni siebie.
  • Uodpornienie się na jego działanie i konieczność przyjmowania większych dawek.
  • Luki w pamięci po upiciu się uniemożliwiające przypomnienie, co się działo poprzedniego dnia.
  • Picie alkoholu w samotności, mimo że wcześniej piliśmy tylko w towarzystwie.

  Wymienione objawy stanowią rozpoznanie początkowej fazy alkoholizmu. Jeżeli to nie wywołuje w nas niepokoju choroba rozwija się nadal. Prowadzi do przemożnej ochoty napicia się, długotrwałych ciągów alkoholowych i poważnych problemów ze zdrowiem w momencie odstawienia alkoholu.

  Ważna samokontrola

  Jesteśmy w stanie sami zaobserwować czy mamy problem z alkoholem. Korzystając z powyższych przykładów możemy zapobiec rozwojowi choroby. Nawet, jeżeli nie zauważymy początków problemu, dalszy jego przebieg będzie zauważalny. Ważne żeby umieć przyznać się przed samym sobą, że wpadliśmy w nałóg.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje