Czy esperal sprzedawany jest na receptę?

Tabletki esperal (disulfiram) wspomagają leczenie choroby alkoholowej. Coraz częściej są wybierane jako element terapii awersyjnej. Disulfiram blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku tego, po spożyciu alkoholu w organizmie zaczyna się gromadzić aldehyd octowy, który może wywoływać nieprzyjemne, czasem niebezpieczne dla życia dolegliwości. Właśnie z tego powodu lek wszywany alkoholikom sprzedawany jest na receptę.

Spis treści

  Czym jest esperal oraz gdzie można wykonać zabieg wszywki alkoholowej?

  Kilka lat temu esperal był dość popularnym środkiem stosowanym u osób uzależnionych od alkoholu. Jednak w 2009 roku zniknął z rynku, a po kilku latach wrócił pod inną nazwą. Obecnie wszywki dla alkoholika są sprzedawane jako Disulfiram. Lek produkuje polska firma Polfa.S.A. Na rynku jest dostępny w postaci tabletek do implantacji lub jako lek, przyjmowany doustnie (Anticol), który jest ciężko dostępnym preparatem na terenie całej Polski. Ze względu na ten fakt pacjenci decydują się na zabieg wszycia tabletki z esperalem w przychodni.

  Zobacz: Co to jest disulfiram?

  Zabieg wszycia wszywki alkoholowej nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), więc można go wykonać tylko w prywatnym gabinecie lekarskim.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 13 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Czy da się kupić disulfiram bez recepty?

  Pytanie to dosyć często pojawia się na forum dla alkoholików. Odpowiedź brzmi – nie. Nikt nie sprzeda esperalu bez recepty. Warto jednak zrozumieć, dlaczego tak jest.

  W każdym opakowaniu znajduje się ulotka farmaceutyczna, w której można znaleźć takie informacje jak: 

  • skład tabletki dla alkoholika,
  • sposób użycia preparatu,
  • działania niepożądane, które mogą, ale nie muszą wystąpić po zażyciu leku. 

  W instrukcji załączonej do disulfiramu przeczytamy, że lek można stosować tylko po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z lekarzem. Pacjent podczas konsultacji powinien poinformować o występowaniu ewentualnych schorzeń takich jak: niewydolnością nerek, wątroby, choroby układu oddechowego lub serca, cukrzyca, padaczka. 

  Zanim lekarz wypisze receptę musi być pewny, że lek ten nie zagraża zdrowiu oraz życiu pacjenta.

  Zobacz: Tabletki antyalkoholowe? – lek do zaszycia

  Gdzie i jak dostać receptę na disulfiram?

  Wszywka alkoholowa potrafi powstrzymać osobę uzależnioną przed piciem alkoholu, ale sama w sobie bez dodatkowej terapii może w pełni nie wyleczyć pacjenta. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego alkoholika i konsultacji, podczas której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, można liczyć na skuteczniejsze leczenie choroby alkoholowej. To właśnie specjalista może wystawić receptę i określić dawkowanie zaszywanych tabletek leku disulfiram.

  zdjęcie lekarza wypisującego kartę pacjenta

  Decydując się na leczenie w specjalistycznej przychodni żaden pacjent nie musi kupować esperalu w aptece, ponieważ przychodnia zapewnia lek. Podczas zaszycia alkoholowego lekarz przeprowadzający mikrochirurgiczny zabieg implantuje odpowiednie stężenie preparatu (ilość tabletek). Przekazuje także wszystkie niezbędnie informacje dotyczące pielęgnacji rany wraz z możliwymi, ale nie koniecznymi skutkami ubocznymi.


  Aby zobaczyć, jak przebiega zabieg, zapoznaj się z naszym artykułem:

  Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje