Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Czy esperal sprzedawany jest na receptę?

Tabletki esperal (disulfiram) wspomagają leczenie choroby alkoholowej. Coraz częściej są one wybierane jako element terapii awersyjnej. Disulfiram blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku tej blokady, po spożyciu alkoholu w naszym organizmie zaczyna się gromadzić aldehyd octowy, który może wywoływać nieprzyjemne, czasem niebezpieczne dla życia dolegliwości. Właśnie z tego powodu sprzedawany jest na receptę.

Spis treści

Czym jest esperal oraz gdzie można wykonać zabieg wszywki alkoholowej?

Kilka lat temu esperal był dość popularnym środkiem stosowanym u osób, uzależnionych od alkoholu, jednak w 2009 roku zniknął z rynku, a po kilku latach wrócił pod inną nazwą. Obecnie mamy do czynienia z takim lekiem jak Disulfiram, produkowanym przez polską firmę Polfa.S.A. Na rynku jest dostępny w postaci tabletek do implantacji lub jako lek, przyjmowany doustnie (Anticol), który jest ciężko dostępnym lekiem na terenie całej Polski. Ze względu na ten fakt pacjenci decydują się na zabieg wszycia tabletki.

Zobacz: Co to jest disulfiram?

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), a więc możemy go wykonać w prywatnym gabinecie lekarskim.

Czy da się kupić disulfiram bez recepty?

Pytanie to dosyć często pojawia się na różnych forach internetowych. Odpowiedź brzmi – nie. Nikt nie sprzeda tego leku bez recepty. Warto jednak zrozumieć dlaczego tak jest? 

W każdym farmaceutycznym opakowaniu znajduje się ulotka, na której możemy znaleźć takie informacje jak: skład, sposób użycia oraz działania niepożądane, które mogą, ale nie muszą wystąpić po zażyciu leku. Na instrukcji, załączonej do disulfiramu przeczytamy, że lek można stosować tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z lekarzem, podczas którego pacjent powinien poinformować o ewentualnych schorzeniach: niewydolność nerek, wątroby, choroby układu oddechowego, kardiologicznych, cukrzyca, padaczka. 

Zanim lekarz wypisze receptę, musi być pewien, że lek ten nie zagraża zdrowiu oraz życiu pacjenta.

Zobacz: Tabletki antyalkoholowe? – lek do zaszycia

Gdzie i jak dostać receptę na disulfiram?

Wszywka alkoholowa może wspomóc osobę uzależnioną od alkoholu, ale sama w sobie bez dodatkowej terapii może w pełni nie skutkować wyleczeniem choroby alkoholowej. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego pacjenta, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, po którym możemy liczyć na skuteczniejsze wyleczenie z alkoholizmu. To właśnie lekarz może wystawić receptę i określić dawkowanie zaszywanych tabletek leku disulfiram.

Decydując się na leczenie w specjalistycznej przychodni, sami nie musimy kupować esperalu w aptece, ponieważ przychodnia nam go zapewnia. Podczas zaszycia alkoholowego lekarz przeprowadzający mikrochirurgiczny zabieg, zaimplantuje odpowiednie stężenie leku (ilość tabletek) i przekaże wszystkie niezbędnie informacje dotyczące pielęgnacji rany wraz z mogącymi wystąpić skutkami ubocznymi.


Aby zobaczyć, jak przebiega zabieg, zapoznaj się z naszym artykułem:

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Warto przeczytać

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje