+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe?

W Polsce kultura picia piwa jest silniej rozwinięta niż w niektórych krajach. Trunek ten jest u nas tani i ogólnodostępny. Chociaż w 500 mililitrach płynu jest tylko 20 gramów czystego alkoholu, piwo potrafi być tak samo uzależniające, jak inne napoje alkoholowe. Większość browarów proponuje konsumentom również wersje 0%, czyli tak zwane piwa bezalkoholowe. Czy alkoholik może je bezpiecznie pić bez obawy, że uzależnienie wróci?

Spis treści

  paczka tabletek disulfiramu oraz napis jesienna promocja na wszywki

  Czy piwo bezalkoholowe uzależnia?

  Piwo to jeden z częściej pitych trunków przez Polaków. W ostatnich latach zauważony znaczny wzrost sprzedaży w przypadku piwa bezalkoholowego. Według danych Nielsena w roku 2019 roku Polacy zakup tego trunku wzrósł o 56%. Statystyki wykazują, że ostatnie 3 lata stawiają Polskę w czołówce krajów ze względu na poziom sprzedaży piwa bezalkoholowego. Chociaż często na butelce lub puszcze można zobaczyć charakterystyczne 0%, nie musi oznaczać to, że piwo jest faktycznie pozbawione alkoholu. Jeśli trunek zawiera do 0,5% alkoholu, nadal uważany jest za bezalkoholowy. Dlatego może przyczynić się do nawrotu alkoholizmu tak, jak wysokoprocentowy alkohol. Piwo często uważane jest za napój, który w ogóle nie uzależnia ze względu na niską zawartość alkoholu. Nie jest to jednak prawda.

  Zobacz: Jak przestać pić piwo?

  W przypadku alkoholików piwo bezalkoholowe może przywołać wspomnienia czy zachowania, które skłonią do sięgnięcia po inny trunek. Sama butelka, zapach alkoholu, czy po prostu czynność picia mogą przypomnieć o głodzie alkoholowym. Brak stany upojenia również może doprowadzić o frustracji, która skłoni do przerwania trzeźwości. Lekarze zwracają uwagę także na produkty takie jak słodycze, syropy na kaszel oraz płukanki do ust, które zawierają w składzie śladowej ilości alkoholu. Osoby uzależnione nie powinny w ogóle decydować się na piwo bezalkoholowe. Picie jakiegokolwiek trunku to zbyt duża pokusa dla osoby uzależnionej.

  smutny facet z piwem w ręku szukający pracy

  Jak picie piwa bezalkoholowego wpływa na człowieka?

  Alkohol w każdej ilości jest szkodliwy dla człowieka, bez względu na to, czy jest po leczeniu uzależnień lub nie ma problemu z alkoholem. Oczywiście w przypadku osób, których życie nie jest zależne od alkoholizmu, kilka piw bezalkoholowych nie wywoła dużej szkody zdrowotnej. Na pewno nie spowoduje stanu upojenia. Dla alkoholików natomiast bezalkoholowe piwo jest bardziej szkodliwe. Nawet jedna butelka może spowodować nawrót alkoholizmu i konieczność ponowienia leczenia uzależnień.

  Nie zawsze trunek oznaczony jako bezalkoholowy, nie posiada go w składzie. Niewielka ilość może spowodować, ze chęć picia powraca. Piwa bezalkoholowe wydają się niegroźne, ale dla osób uzależnionych nie jest to odpowiednie rozwiązanie. Konieczna jest absolutna rezygnacja z trunków alkoholowych. Smak przypominający alkohol, a nawet imitujący go zapach są niebezpieczne dla umysłu alkoholika. W końcu choroba alkoholowa to przede wszystkim zaburzenie psychiczne. Raz wysłany do mózgu sygnał, może wywołać nawrót głodu alkoholowego. Dla nieuzależnionych ludzi piwa bezalkoholowe nie wywołują problemów w codziennym funkcjonowaniu.

  Czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne?

  Specjaliści zalecają, aby osoby, które zakończyły leczenie alkoholizmu lub opuściły ośrodek leczenia uzależnień permanentnie zrezygnowały z picia. Dotyczy to również piwa bezalkoholowego. W nim także może znajdować niewielka ilość alkoholu, która sprawi, że chęć spożywania piwa albo innego trunku powróci na stałe. Alkoholicy nie mogą pozwolić sobie na sporadyczne picie bez odczucia jakichkolwiek konsekwencji. Dla osób uzależnionych najtrudniejszy zwykle jest pierwszy rok po zakończeniu procesu leczenia uzależnień. Wtedy najciężej zapanować nad głodem alkoholowym i jego nawrotami. Dlatego też picie piwa bezalkoholowego nie jest wskazane nawet po latach trzeźwości. Każdy kto pije w sposób niezdrowy lub szkodliwy powinien unikać miejsc, ludzi oraz sytuacji kojarzących się ze spożywaniem alkoholu. Wtedy łatwiej walczyć z uzależnieniem i zachować trzeźwość.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje