pokaż menu

Blog

Co się dzieje w naszej głowie kiedy alkoholu jest zbyt dużo?

Postęp naukowo-technologiczny, który jest zauważalny w dzisiejszych czasach przynosi wiele dobrego w różnych dziedzinach. Dzięki nowoczesnym urządzeniom lekarze oraz naukowcy poznają coraz bardziej szczegółowo ludzki organizm. Zaawansowane technologicznie narzędzia pozwalają  na prowadzenie precyzyjnych badań w stosunkowo krótkim czasie. Obrazowanie rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym,  tensorem dyfuzji oraz mapowanie elektrofizjologiczne mózgu umożliwia ocenę i zobrazowanie zmian, które zachodzą w mózgu osoby uzależnionej od alkoholu. Dzięki takim badaniom można lepiej zrozumieć jak alkohol wpływa na strukturę oraz funkcjonowanie mózgu.

Efekty nadużycia alkoholu

O tym, że alkohol wyniszcza organizm wiedzą chyba wszyscy i nikogo nie trzeba specjalnie o tym przekonywać. Wyniszcza nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. U niektórych osób można zauważyć charakterystyczne symptomy bycia pod wpływem alkoholu po spożyciu jednego lub dwóch drinków. Niektórym potrzeba zdecydowanie więcej. Jeśli  po wypiciu alkoholu mamy trudności z poruszaniem się, wolniej reagujemy na docierające do nas bodźce, mamy zamazany obraz, nie pamiętamy tego co się dzieje wokół a nasza mowa to jeden wielki bełkot, możemy być pewni, że alkohol penetruje nasz mózg.

Na to jakie zmiany zachodzą w naszej głowie po spożyciu alkoholu wpływają poniższe czynniki:

  • wiek inicjacji alkoholowej, czyli to ile mieliśmy lat kiedy pierwszy raz spróbowaliśmy alkoholu
  • wiek
  • długość spożywania alkoholu
  • ilość spożywanego alkoholu
  • czas spożywania alkoholu
  • ogólny stan zdrowia

Wraz ze zwiększaniem się ilości spożywanego alkoholu wzrasta stopień uszkodzenia pamięci i świadomości. Kiedy alkohol spożywany jest w dużej ilości, w pośpiechu i na tzw. pusty żołądek bardzo często następuje utrata świadomości lub zaburzenie pamięci. Jest ono na tyle duże, że następnego dnia nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć co się z nami działo. Kobiety zazwyczaj są bardziej narażone na taki stan rzeczy ze względu na różnice metabolizowania pomiędzy płciami. U kobiet spożywających alkohol w dużych ilościach szybciej też występują poważne schorzenia takie jak marskość wątroby czy kardiomiopatia. Jednakże u obu płci badania tomograficzne pokazują podobny stopień kurczenia się mózgu pod wpływem długotrwałego spożywania alkoholu. Nie jest to jednak jednoznacznie potwierdzone bowiem badania pod tym kątem ciągle trwają. Mózg może również ulec uszkodzeniu u obu płci przy niedoborach niektórych witamin. Osoby, które piją dużo alkoholu nie odżywiają się zdrowo. Ich dieta jest uboga przez co pogarsza ogólny stan zdrowia, w tym kondycja mózgu. Brak witaminy B1, która potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania wszystkich tkanek i narządów , uszkadza w stopniu znacznym mózg. Pojawiają się trudności z koncentracją, uczeniem się i zapamiętywaniem. Zjawisko to jest dobrze zauważalne wśród osób, u których nałóg alkoholowy trwa bardzo długo.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
  • Warszawa

    ul. Klimczaka 8

    02-797 Warszawa

    Zadzwoń
  • Wrocław

    ul. Dworcowa 11b

    50-456 Wrocław

    Zadzwoń
  • Łódź

    ul. Rogozińskiego 23

    93-554 Łódź

    Zadzwoń
  • Lublin

    Lipowa 17/54

    20-020 Lublin

    Zadzwoń
  • Kielce

    ul. Śląska 13

    25-369 Kielce

    Zadzwoń
  • Poznań

    ul. Zbąszyńska 16

    60-359 Poznań

    Zadzwoń
  • Kraków

    ul. Siewna 4

    31-231 Kraków

    Zadzwoń
  • Katowice

    ul. Chrobrego 29

    40-881 Katowice

    Zadzwoń
  • Gdynia

    ul. Biskupa Dominika

    81-402 Gdynia

    Zadzwoń
  • Bydgoszcz

    ul. Chodkiewicza 14/12

    85-065 Bydgoszcz

    Zadzwoń
  • Szczecin

    ul. Bohaterów Getta
    Warszawskiego 16/2

    70-303 Szczecin

    Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225