Co się dzieje w naszej głowie kiedy alkoholu jest zbyt dużo?

Postęp naukowo-technologiczny, który jest zauważalny w dzisiejszych czasach przynosi wiele dobrego w różnych dziedzinach. Dzięki nowoczesnym urządzeniom lekarze oraz naukowcy poznają coraz bardziej szczegółowo ludzki organizm. Zaawansowane technologicznie narzędzia pozwalają na prowadzenie precyzyjnych badań w stosunkowo krótkim czasie. Obrazowanie rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym, tensorem dyfuzji oraz mapowanie elektrofizjologiczne mózgu umożliwia ocenę i zobrazowanie zmian, które zachodzą w mózgu osoby uzależnionej od alkoholu. Dzięki takim badaniom można lepiej zrozumieć jak alkohol wpływa na strukturę oraz funkcjonowanie mózgu.

Spis treści

  Efekty nadużycia alkoholu

  O tym, że alkohol wyniszcza organizm wiedzą chyba wszyscy i nikogo nie trzeba specjalnie o tym przekonywać. Wyniszcza nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym. U niektórych osób można zauważyć charakterystyczne symptomy bycia pod wpływem alkoholu po spożyciu jednego lub dwóch drinków. Niektórym potrzeba zdecydowanie więcej. Jeśli  po wypiciu alkoholu mamy trudności z poruszaniem się, wolniej reagujemy na docierające do nas bodźce, mamy zamazany obraz, nie pamiętamy tego co się dzieje wokół a nasza mowa to jeden wielki bełkot, możemy być pewni, że alkohol penetruje nasz mózg.

  Na to jakie zmiany zachodzą w naszej głowie po spożyciu alkoholu wpływają poniższe czynniki:

  • wiek inicjacji alkoholowej, czyli to ile mieliśmy lat kiedy pierwszy raz spróbowaliśmy alkoholu
  • wiek
  • długość spożywania alkoholu
  • ilość spożywanego alkoholu
  • czas spożywania alkoholu
  • ogólny stan zdrowia

  Wraz ze zwiększaniem się ilości spożywanego alkoholu wzrasta stopień uszkodzenia pamięci i świadomości. Kiedy alkohol spożywany jest w dużej ilości, w pośpiechu i na tzw. pusty żołądek bardzo często następuje utrata świadomości lub zaburzenie pamięci. Jest ono na tyle duże, że następnego dnia nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć co się z nami działo.

  Zdarza Ci się więcej popijać w weekend? – przeczytaj nasz artykuł: Weekendowe picie alkoholu – objawy alkoholizmu

  Kobiety zazwyczaj są bardziej narażone na taki stan rzeczy ze względu na różnice metabolizowania pomiędzy płciami. U kobiet spożywających alkohol w dużych ilościach szybciej też występują poważne schorzenia takie jak marskość wątroby czy kardiomiopatia. Jednakże u obu płci badania tomograficzne pokazują podobny stopień kurczenia się mózgu pod wpływem długotrwałego spożywania alkoholu. Nie jest to jednak jednoznacznie potwierdzone bowiem badania pod tym kątem ciągle trwają. Mózg może również ulec uszkodzeniu u obu płci przy niedoborach niektórych witamin. Osoby, które piją dużo alkoholu nie odżywiają się zdrowo. Ich dieta jest uboga przez co pogarsza ogólny stan zdrowia, w tym kondycja mózgu.

  Brak witaminy B1, która potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania wszystkich tkanek i narządów, uszkadza w stopniu znacznym mózg. Pojawiają się trudności z koncentracją, uczeniem się i zapamiętywaniem. Zjawisko to jest dobrze zauważalne wśród osób, u których nałóg alkoholowy trwa bardzo długo.

  Na braki witamin w organizmie po długotrwałych ciągach alkoholowych zalecamy skorzystanie z oczyszczenia organizmu za pomocą detoksu, oraz dożylnych kroplówek witaminowych w postaci wlewów.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje