Alternatywa w leczeniu alkoholizmu

Chociaż obecnie najlepsze efekty osiąga długofalowa terapia czy też tak zwane mityngi AA to branża medyczna i paramedyczna nie znosi próżni i cały czas wypełnia worek z różnymi metodami leczenia alkoholizmu. Raz po raz powstają nowe metody, pół metody czy nawet zalecenia, które stosowane mają w zamiarze przynajmniej pomóc pacjentowi w przerwaniu tego zaklętego kręgu. O ich skuteczności ciężko rozprawiać bez dokładnych badań klinicznych jednak niektóre z nich wydają się być warte uwagi. Prezentujemy zatem te, które mogą rokować najlepiej.

Spis treści

  Nie ma złotego środka na alkoholizm ale są skuteczne metody

  Powyższe zdanie może być właściwie sentencją jaką można wygłaszać każdemu, kto zapyta się o skuteczne leczenie alkoholizmu. Chociaż nauka a w szczególności medycyna poczyniła kolosalne postępy i może dzisiaj na przykład dokonywać spektakularnych przeszczepów albo leczyć raka to jednak alkoholizm wydaje się być wyjątkowo przebiegłym przeciwnikiem. Raz zaleczony drzemie w pacjencie do końca życia co dodatkowo utrudnia walkę ponieważ nigdy nie można być pewnym czy wygrało się nie tylko bitwę ale i wojnę.

  Chociaż i na tym polu ludzkość dokonała wielu postępów o czym nie wolno zapominać. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choremu właściwie nie można było pomóc. Wiele zmieniło się za sprawą wprowadzenia terapii psychologicznych czy mityngów AA, które starają się dotknąć przyczyny problemu. Ich skuteczność nie jest mierzalna ale mówi się, że to najskuteczniejsza metoda. A zdecydowanie powinna być ona pierwszym wyborem w leczeniu. Jednak nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszy jest efekt synergii kiedy efekty jednego działania wzmacniane są innym działaniem. I tak do tej pory rozwinięto wiele ciekawych terapii alternatywnych w leczeniu alkoholizmu. Do najbardziej interesujących z nich możemy zaliczyć:

  • Esperal – „poczciwa” wszywka wciąż znajduje uznanie w wielu ośrodkach leczenia i wykazuje niemal natychmiastowe działanie. Dobry wybór jeśli chodzi o uzupełnienie terapii.
  • Akupunktura – nawet wiedza medyczna z zamierzchłych czasów eksportowana z Chin znajduje swoje miejsce w terapii alkoholizmu. Bardziej jak wspomaganie niż właściwie leczenie ale niektórzy sobie ją chwalą.
  • Hipnoza – coś z pogranicza terapii alkoholizmu. Pewne źródła donoszą, że w niektórych przypadkach udaje się zakończyć temat nałogu już po kilku sesjach. Na pewno nie jest to złoty środek jednak w niektórych przypadkach może działać.
  • Fitoterapia – leczenie ziołami jest uznane przede wszystkim w chorobach organicznych jednak podobno nie istnieje taka choroba na która nie znalazłaby się odpowiednia roślina. Należy podchodzić do tego z dystansem jednak jest to ciekawa alternatywa.

  Skonsultuj zanim zaczniesz

  Podstawowym problemem jest brak rzetelnych źródeł mogących potwierdzić lub zaprzeczyć sensowność danych terapii w leczeniu alkoholizmu. Na to uczulają terapeuci zajmujący się tematyką leczenia.

  Niemniej jednak nie zależy odbierać chorym możliwości szukania alternatyw wleczeniu. Ważne aby leczenie takie nie było traktowane jako leczenie podstawowe i żeby nie zaburzało procesu terapeutycznego. Dlatego zanim zaczniemy zagłębiać się w alternatywę dla alkoholizmu porozmawiajmy z terapeutą, który wytłumaczy i opowie co daje alkoholikowi terapia psychologiczna.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje