pokaż menu

Blog

Alternatywa w leczeniu alkoholizmu

Chociaż obecnie najlepsze efekty osiąga długofalowa terapia czy też tak zwane mityngi AA to branża medyczna i paramedyczna nie znosi próżni i cały czas wypełnia worek z różnymi metodami leczenia alkoholizmu. Raz po raz powstają nowe metody, pół metody czy nawet zalecenia, które stosowane mają w zamiarze przynajmniej pomóc pacjentowi w przerwaniu tego zaklętego kręgu. O ich skuteczności ciężko rozprawiać bez dokładnych badań klinicznych jednak niektóre z nich wydają się być warte uwagi. Prezentujemy zatem te, które mogą rokować najlepiej.

Nie ma złotego środka na alkoholizm ale są skuteczne metody

Powyższe zdanie może być właściwie sentencją jaką można wygłaszać każdemu, kto zapyta się o skuteczne leczenie alkoholizmu. Chociaż nauka a w szczególności medycyna poczyniła kolosalne postępy i może dzisiaj na przykład dokonywać spektakularnych przeszczepów albo leczyć raka to jednak alkoholizm wydaje się być wyjątkowo przebiegłym przeciwnikiem. Raz zaleczony drzemie w pacjencie do końca życia co dodatkowo utrudnia walkę ponieważ nigdy nie można być pewnym czy wygrało się nie tylko bitwę ale i wojnę.

Chociaż i na tym polu ludzkość dokonała wielu postępów o czym nie wolno zapominać. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu choremu właściwie nie można było pomóc. Wiele zmieniło się za sprawą wprowadzenia terapii psychologicznych czy mityngów AA, które starają się dotknąć przyczyny problemu. Ich skuteczność nie jest mierzalna ale mówi się, że to najskuteczniejsza metoda. A zdecydowanie powinna być ona pierwszym wyborem w leczeniu. Jednak nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszy jest efekt synergii kiedy efekty jednego działania wzmacniane są innym działaniem. I tak do tej pory rozwinięto wiele ciekawych terapii alternatywnych w leczeniu alkoholizmu. Do najbardziej interesujących z nich możemy zaliczyć:

 • Esperal – „poczciwa” wszywka wciąż znajduje uznanie w wielu ośrodkach leczenia i wykazuje niemal natychmiastowe działanie. Dobry wybór jeśli chodzi o uzupełnienie terapii.
 • Akupunktura – nawet wiedza medyczna z zamierzchłych czasów eksportowana z Chin znajduje swoje miejsce w terapii alkoholizmu. Bardziej jak wspomaganie niż właściwie leczenie ale niektórzy sobie ją chwalą.
 • Hipnoza – coś z pogranicza terapii alkoholizmu. Pewne źródła donoszą, że w niektórych przypadkach udaje się zakończyć temat nałogu już po kilku sesjach. Na pewno nie jest to złoty środek jednak w niektórych przypadkach może działać.
 • Fitoterapia – leczenie ziołami jest uznane przede wszystkim w chorobach organicznych jednak podobno nie istnieje taka choroba na która nie znalazłaby się odpowiednia roślina. Należy podchodzić do tego z dystansem jednak jest to ciekawa alternatywa.

Skonsultuj zanim zaczniesz

Podstawowym problemem jest brak rzetelnych źródeł mogących potwierdzić lub zaprzeczyć sensowność danych terapii w leczeniu alkoholizmu. Na to uczulają terapeuci zajmujący się tematyką leczenia.

Niemniej jednak nie zależy odbierać chorym możliwości szukania alternatyw wleczeniu. Ważne aby leczenie takie nie było traktowane jako leczenie podstawowe i żeby nie zaburzało procesu terapeutycznego. Dlatego zanim zaczniemy zagłębiać się w alternatywę dla alkoholizmu porozmawiajmy z terapeutą.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225