Alkoreksja – zaburzenie psychiczne, kiedy alkohol zastępuje jedzenie

Alkoreksja (drunkoreksja) to stosunkowo nowa i niezaklasyfikowana jak dotąd choroba z dziedziny zaburzeń odżywiania. Polega ona na zastępowaniu pełnowartościowych posiłków na rzecz napojów alkoholowych.

Spis treści

  Alkoreksja dotyka najczęściej młodych osób chorobliwie dążących do uzyskania bardzo szczupłej sylwetki – nie potrafiąc przy tym zrezygnować z napojów wyskokowych.

  Alkoreksja – dlaczego chorujemy? Przyczyny

  Przyczyn alkoreksji jest wiele. Należy pamiętać, że należy ona do gamy zaburzeń behawioralnych. Ograniczając kalorie dostarczane z pokarmów na rzecz tych przyjmowanych w alkoholu to bardzo poważne i – według najnowszych badań – popularne zjawisko, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

  Zobacz również: Dlaczego nastolatki sięgają po alkohol?

  Niektórzy próbują schudnąć – inni po prostu mocniej się upić. Część osób robi to z obu powodów, dlatego jest to problem ogromnej wagi, którego nie należy bagatelizować.

  Według badań opublikowanych w 2016 roku problem ten dotyka ponad 80% młodych ludzi sięgających po trunki alkoholowe – dane medyczne oraz wywiady przeprowadzone na próbie 1184 pijących studentów w przedziale 18-26 lat ujawniły niepokojące wyniki. 81% badanych przyznało się do zachowań alkorektycznych w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

  Warto również dodać, że zaburzenie to nie dotyczy jedynie kobiet. Dotyka ono w równym stopniu zarówno kobiet jak i mężczyzn. Warto również mieć na uwadze, iż schorzenie to powstaje bardzo często wspólnie z depresją.

  Objawy drunkoreksji

  W skrajnych przypadkach alkoreksja może stanowić niebezpieczną mieszankę obu chorób – alkoholizmu i anoreksji. Najbardziej charakterystycznym występującym objawem jest skrajne ograniczanie jedzenia lub zmniejszanie porcji posiłków przed lub w trakcie spożywania alkoholu. W tym przypadku dochodzi do zastąpienia kalorii z jedzenia przez kalorie z alkoholu.

  Pierwszym z objawów drunkoreksji, zarówno jak w przypadku jej starszej siostry – anoreksji – może być chorobliwy lęk przed zwiększeniem masy ciała i brak akceptacji własnego wyglądu.

  Jakie konsekwencje niesie drunkoreksja?

  Wciąż nie jest jasno powiedziane, czy drunkoreksja należy stricte do zaburzeń odżywiania, czy może należy zaliczyć ją również do zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu. Niezależnie od tego, co napędza osoby zmagające się z alkoreksją, jest to zaburzenie bardzo szkodliwe.

  Dostarczane kalorie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu nie pochodzą z dostarczanego pożywienia. Kalorie pochodzące z alkoholu w rzeczywistości nie dostarczają organizmowi właściwej energii potrzebnej mu do funkcjonowania. Z czasem skutkuje to znacznym odwodnieniem i trudnym do unormowania niedoborem witamin.

  By zadbać o prawidłowy balans witamin i minerałów w organizmie, zobacz: kroplówka witaminowa

  Alkoreksja – leczenie i rekonwalescencja

  W leczeniu drunkoreksji, podobnie jak w przypadku pozostałych zaburzeń odżywiania, czy choroby alkoholowej, wykorzystuje się leczenie psychoterapeutyczne. Problematyczny w tym przypadku wydaje się fakt, iż schorzenie drunkoreksji mylone jest często z anoreksją lub alkoholizmem.

  W diagnozie problemu pomoże wykwalifikowany specjalista, dlatego w przypadku zauważenia pierwszych objawów warto zastanowić się nad wizytą u psychoterapeuty.

  Schorzenie to jest o tyle nowe, że ciężko o dokładne opracowanie metod leczenia choroby.

  Konieczne może być leczenie początkowych objawów powstającej choroby alkoholowej, detoks oczyszczający organizm z zaległości poalkoholowych, jak i terapia wyrównująca zaburzenia odżywiania.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje