
Alkoreksja – zaburzenie psychiczne, kiedy alkohol zastępuje jedzenie
Alkoreksja (drunkoreksja) to stosunkowo nowa i niezaklasyfikowana jak dotąd choroba z dziedziny zaburzeń odżywiania. Polega ona na zastępowaniu pełnowartościowych posiłków na rzecz napojów alkoholowych.
Spis treści
Alkoreksja dotyka najczęściej młodych osób chorobliwie dążących do uzyskania bardzo szczupłej sylwetki – nie potrafiąc przy tym zrezygnować z napojów wyskokowych.
Alkoreksja – dlaczego chorujemy? Przyczyny
Przyczyn alkoreksji jest wiele. Należy pamiętać, że należy ona do gamy zaburzeń behawioralnych. Ograniczając kalorie dostarczane z pokarmów na rzecz tych przyjmowanych w alkoholu to bardzo poważne i – według najnowszych badań – popularne zjawisko, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Niektórzy próbują schudnąć – inni po prostu mocniej się upić. Część osób robi to z obu powodów, dlatego jest to problem ogromnej wagi, którego nie należy bagatelizować.
Według badań opublikowanych w 2016 roku problem ten dotyka ponad 80% młodych ludzi sięgających po trunki alkoholowe – dane medyczne oraz wywiady przeprowadzone na próbie 1184 pijących studentów w przedziale 18-26 lat ujawniły niepokojące wyniki. 81% badanych przyznało się do zachowań alkorektycznych w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Warto również dodać, że zaburzenie to nie dotyczy jedynie kobiet. Dotyka ono w równym stopniu zarówno kobiet jak i mężczyzn. Warto również mieć na uwadze, iż schorzenie to powstaje bardzo często wspólnie z depresją.
Objawy drunkoreksji
W skrajnych przypadkach alkoreksja może stanowić niebezpieczną mieszankę obu chorób – alkoholizmu i anoreksji. Najbardziej charakterystycznym występującym objawem jest skrajne ograniczanie jedzenia lub zmniejszanie porcji posiłków przed lub w trakcie spożywania alkoholu. W tym przypadku dochodzi do zastąpienia kalorii z jedzenia przez kalorie z alkoholu.
Pierwszym z objawów drunkoreksji, zarówno jak w przypadku jej starszej siostry – anoreksji – może być chorobliwy lęk przed zwiększeniem masy ciała i brak akceptacji własnego wyglądu.
Jakie konsekwencje niesie drunkoreksja?
Wciąż nie jest jasno powiedziane, czy drunkoreksja należy stricte do zaburzeń odżywiania, czy może należy zaliczyć ją również do zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu. Niezależnie od tego, co napędza osoby zmagające się z alkoreksją, jest to zaburzenie bardzo szkodliwe.
Dostarczane kalorie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu nie pochodzą z dostarczanego pożywienia. Kalorie pochodzące z alkoholu w rzeczywistości nie dostarczają organizmowi właściwej energii potrzebnej mu do funkcjonowania. Z czasem skutkuje to znacznym odwodnieniem i trudnym do unormowania niedoborem witamin.
By zadbać o prawidłowy balans witamin i minerałów w organizmie, zobacz: kroplówka witaminowa
Alkoreksja – leczenie i rekonwalescencja
W leczeniu drunkoreksji, podobnie jak w przypadku pozostałych zaburzeń odżywiania, czy choroby alkoholowej, wykorzystuje się leczenie psychoterapeutyczne. Problematyczny w tym przypadku wydaje się fakt, iż schorzenie drunkoreksji mylone jest często z anoreksją lub alkoholizmem.
W diagnozie problemu pomoże wykwalifikowany specjalista, dlatego w przypadku zauważenia pierwszych objawów warto zastanowić się nad wizytą u psychoterapeuty.
Schorzenie to jest o tyle nowe, że ciężko o dokładne opracowanie metod leczenia choroby.
Konieczne może być leczenie początkowych objawów powstającej choroby alkoholowej, detoks oczyszczający organizm z zaległości poalkoholowych, jak i terapia wyrównująca zaburzenia odżywiania.