pokaż menu

Blog

Alkoholowy zespół płodowy, czyli skutki spożywania alkoholu w ciąży

Problem nadmiernego spożywania alkoholu nie dotyczy jak mogłoby się wydawać tylko mężczyzn. Uzależnienie alkoholowe w coraz większym stopniu dotyka też kobiety. Co gorsza coraz częściej alkoholiczkami zostają bardzo młode kobiety, które dopiero wkraczają w dorosłe życie. Pijąc duże ilości alkoholu od młodych lat niszczą swoje zdrowie i życie. Kiedy zachodzą w ciążę często o niej nie wiedzą i piją dalej, a jeśli wiedzą to piją bo nałóg jest silniejszy i zawsze wygrywa. Nie zdają sobie jednak sprawy jaką potworną krzywdę wyrządzają dziecku, które się jeszcze nie narodziło.

Dlaczego alkohol spożywany w czasie ciąży jest szczególnie niebezpieczny?

Alkohol działa bowiem zdecydowanie bardziej toksycznie na organizm kobiety niż na organizm mężczyzny. Kobieta, której masa ciała jest taka sama, jak u mężczyzny, przy wypiciu takiej samej ilości alkoholu co mężczyzna, otrzyma go około 40% więcej. Dlaczego? Za wszystko odpowiedzialna jest inna proporcja pomiędzy ilością tkanki tłuszczowej i wody w organizmie kobiety i mężczyzny. Ponadto również wyższy poziom estrogenu u kobiet wpływa na mocniejsze wchłanianie alkoholu przez organizm.

FAS (z ang. Fetal Alcohol Syndrome) czyli alkoholowy zespół płodowy jest zespołem chorobowym, będącym skutkiem działania alkoholu na płód w życiu prenatalnym, czyli przed urodzeniem. Jest nieuleczalny, powodujący szereg zaburzeń rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego. Można go uniknąć jedynie zachowując pełną abstynencję w okresie ciąży bowiem mimo ogromnego rozwoju medycyny, do dnia dzisiejszego nie udało się lekarzom określić bezpiecznej dawki alkoholu, którą mogłaby spożyć ciężarna kobieta, aby dziecko nie zostało dotknięte alkoholowym zespołem płodowym. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu niesie bowiem ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych.

 

Pełnoobjawowy alkoholowy zespół płodowy można podzielić na trzy charakteryzujące go kategorie:

 1. Spowolniony rozwój fizyczny w okresie prenatalnym i postnatalnym. Opóźnienie wzrostu, niska masa ciała po urodzeniu, mała głowa, niski wzrost w stosunku do wieku
 2. Zaburzenia w budowie twarzy takie jak: opadające powieki, wąska górna warga lub brak czerwieni wargowej, niedorozwój paznokci, mała żuchwa, zadarty i bardzo krótki nos, nisko osadzone uszy, szeroko rozstawione oczy z opadającymi powiekami i/lub krótkimi szparami powiekowymi
 3. Zaburzenia będące następstwem uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego takie jak problemy z równowagą, pamięcią, poczuciem przestrzeni , brak koordynacji wzrokowo – ruchowej, zaburzenia uwagi i odbierania bodźców , problemu z uczenie się, gromadzeniem informacji

Jak alkohol wpływa na płód i rozwój mózgu?

Alkohol należy do teratogenów, czyli czynników powodujących trwałe uszkodzenia organizmu  w okresie życia embrionalnego lub płodowego. Zaliczany jest ponadto do wąskiej grupy teratogenów neurobehawioralnych, które mogą spowodować trwałe uszkodzenia mózgu. W każdym trymestrze ciąży alkohol wyrządza inne szkody. Tak więc:

 •  w pierwszym trymestrze alkohol uszkadza prawidłowy rozwój i migrację komórek odpowiedzialnych za rozwój narządów, uszkadza mózg. Dochodzi do deformacji twarzy, zaburzeń w rozwoju serca, oczu, uszu, narządów płciowych, zębów, OUN,
 • w drugim trymestrze alkohol uszkadza komórki mięśniowe, skórne, kostne oraz osłabia rozwój mózgu,
 • w trzecim trymestrze alkohol prowadzi do wcześniejszego porodu, źle wpływa na wykształcanie zdolności poznawczych, koncentracji, myślenia.

Nawet niewielka ilość alkoholu spożyta w czasie ciąży wystarczy aby uszkodzić mózg płodu, który rozwija się przez całą ciążę i jest podatny na wszelkiego typu uszkodzenia. Picie alkoholu w ciąży w szczególności naraża na uszkodzenia:

 • móżdżek, który odpowiada za koordynację ruchową,
 • hipokamp, który odpowiada za procesy zapamiętywania i uczenia się,
 • płaty czołowe, które odpowiadają za procesy wykonawcze oraz kontrolują docierające do organizmu impulsy,
 • ciało modzelowate, które odpowiada za przesyłanie informacji pomiędzy półkulami mózgowymi,
 • jądra podstawne, które odpowiadają za procesy poznawcze i pamięć.

Kompleksowe leczenie uzależnień Kliniki NGM.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225