Alkoholowa choroba wątroby – objawy chorej wątroby u alkoholika

Alkoholowe choroby wątroby są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia każdej osoby nadużywającej alkoholu. Objawy chorej wątroby u alkoholika mogą wskazywać na szereg innych dolegliwości, dlatego tak ważna jest edukacja w tym temacie, która może zapobiec nieodwracalnym zmianom tego narządu. Czym jest alkoholowe zapalenie wątroby, jakie są jego objawy i rokowania?

Spis treści

  Za co odpowiedzialna jest wątroba? – Funkcje

  Na wstępie należy wyjaśnić, jak ogromną rolę w organizmie człowieka pełni wątroba, aby w pełni zobrazować zagrożenie, jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu. W uproszczeniu ten największy organ ludzkiego organizmu odpowiada za oczyszczanie krwi z toksyn – zarówno wytwarzanych przez organizm, jak i dostarczanych z zewnątrz, np. w postaci alkoholu. Ten jeden organ odpowiada tak naprawdę aż za cztery funkcje, a każda z nich jest niezbędna do prawidłowego działania ludzkiego ciała. 

  Funkcja detoksykująca organizm

  Wątroba odpowiada za detoksykację organizmu, dlatego tak często spotyka się chorą wątrobę u alkoholików. Do jej głównych zadań należy neutralizacja toksyn (alkoholu, narkotyków, papierosów), rozkład leków i hormonów, produkcja żółci odpowiedzialnej za przekształcanie tłuszczów z pożywienia oraz przekształca toksyczny amoniak w mocz.

  Funkcja filtracyjna

  Wątroba filtruje do krwi związki dostarczane z przewodu pokarmowego. Odpowiada tym samym za wchłanianie witamin i minerałów, a swoim działaniem wspomaga nerki. Warto pamiętać, że brak witamin skutkuje również chorobami psychicznymi, jak na przykład zespołem Korsakowa.

  Funkcja metaboliczna

  Wątroba przekształca węglowodany w glukozę, która daje organizmowi energię i rozkłada zużyte erytrocyty, aby zapewnić miejsce na produkcję nowych krwinek czerwonych odpowiedzialnych za dostarczanie do krwi tlenu.

  Funkcja magazynująca

  Funkcja magazynująca wątroby polega na gromadzeniu niezbędnych witamin (np. wit B, wit. A i D, żelazo) oraz glikogenu, który wspomaga działanie układu nerwowego i dostarcza energii naszym mięśniom. 

  Pełnione funkcje wątroby są niezbędne do życia. Samodzielnie odpowiada za szereg działań, a także wspomaga inne narządy organizmu człowieka.

  Objawy chorej wątroby u alkoholika

  Objawy chorej wątroby u alkoholika są trudne do rozpoznania. Alkoholowe uszkodzenie wątroby może dawać objawy podobne do innych chorób. Przede wszystkim należy pamiętać, że sama wątroba nie boli – nie posiada bowiem receptorów nerwowych. 

  Uwaga! Uszkodzona wątroba często nie daje żadnych objawów.

  O problemach z wątrobą można dowiedzieć się z uczucia ucisku i bólu w dolnej części brzucha, spowodowanych puchnącą wątrobą. Często daje również dolegliwości charakterystyczne dla grypy.

  Wszystkie choroby wątroby dają podobne dolegliwości, zalicza się do nich:

  • nudności,
  • wymioty,
  • stany podgorączkowe,
  • bóle mięśni,
  • osłabienie.

  W zależności od czasu spożywania alkoholu i zaawansowania uzależnienia występują różne typy chorób wątroby i różne ich objawy. 

  Alkoholowe stłuszczenie choroby

  Alkoholowe stłuszczenie wątroby jest najczęściej występującym urazem wątroby u osób nadużywających alkoholu. Alkohol upośledza metabolizm wątroby, na skutek czego odkładają się w niej złoża tłuszczu. Przeładowanie komórek wątroby tłuszczem może powodować nawet ich pękanie.

  Alkoholowe stłuszczenie wątroby występuje aż u 90% osób nadużywających alkoholu! Może istnieć w organizmie zupełnie bez objawów, dlatego tak ważne są regularne badania. Stłuszczenie wątroby wywołane przez alkohol może doprowadzić nawet do zmian martwiczo-zapalnych. 

  Alkoholowe stłuszczenie wątroby jest dopiero pierwszym etapem chorób wątroby u alkoholików. Mamy jednak dobrą wiadomość –  ten typ chorej wątroby u alkoholika może ustąpić po całkowitym zaprzestaniu spożywania alkoholu. 

  Alkoholowe zapalenie wątroby

  Alkoholowe zapalenie wątroby to kolejny etap chorób wątroby u alkoholika. Daje charakterystyczne objawy, dlatego jej rozpoznanie jest prostsze, bowiem o zapadnięciu na tę chorobę wskazuje nagłe wystąpienie żółtaczki. 

  Alkoholowe zapalenie wątroby pojawia się u osób uzależnionych od alkoholu i spożywających około 100 gramów czystego alkoholu dziennie. Jego pozostałymi objawami są: gorączka, powiększenie wątroby, zanik niektórych grup mięśni, wodobrzusze i wcześniej wspomniana żółtaczka.

  Toksyczne uszkodzenie wątroby alkoholem upośledza prawidłowe funkcjonowanie organu, co prowadzi do stałych i niebezpiecznych powikłań całego organizmu.

  Leczenie tego schorzenia polega między innymi na podawaniu leków antybakteryjnych i moczopędnych, jednak i w tym przypadku podstawą musi być abstynencja. Jeśli alkoholik nie przestanie pić, zmiany w wątrobie będą powstawały dalej.

  Uwaga! Alkoholowe zapalenie wątroby jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeszczepu tego organu.

  Marskość wątroby u alkoholika

  Marskość wątroby u alkoholika jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem. Alkoholowa marskość wątroby występuje u osób spożywających alkohol od 8 do 10 lat w dawce 160 g czystego alkoholu dziennie. 

  W tym stanie zanika miąższ budujący wątrobę i zagęszczają się tzw. włókna kolagenowe. W wyniku tych zmian, procesy odżywcze komórek są znacznie upośledzone, co skutkuje gorszym transportem substancji z krwi do komórek oraz zaburzeniem przepływu krwi przez wątrobę alkoholika. W wyniku marskości zatrzymuje się również woda w organizmie powodując puchnięcie twarzy.

  Przeczytaj także: Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

  Na tym etapie zmiany w wątrobie są nieodwracalne. W przypadku marskości wątroby u alkoholika stosuje się leki wspomagające metabolizm pacjenta oraz leki przeciwzapalne. 

  Chora wątroba u alkoholika – leczenie

  Poziom umieralności z powodu alkoholowych chorób wątroby ma w Polsce wciąż tendencję wzrostową. Absolutne najważniejszy krok w leczeniu wątroby to zerwanie ze swoim nałogiem. Każda choroba alkoholowa wątroby u osób nadużywających stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia. 

  Osoba, która podejrzewa chorobę wątroby, powinna niezwłocznie zgłosić się na jej biopsję, aby wspólnie z lekarzem wybrać sposób leczenia. Oprócz wymaganej abstynencji, pomagają również specjalnie dobrane środki farmakologiczne i dieta. 

  Należy pamiętać, że nie na każdym etapie chorób wątroby można odwrócić jej zmiany, a spożywanie alkoholu ma poważne skutki, zagrażające życiu wielu uzależnionych. 

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje