Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Alkoholizm u kobiet – jak rozpoznać uzależnienie?

Alkohol uważany jest za jedną z najpopularniejszych używek wśród Polaków. W porównaniu do czasów PRL pijemy więcej alkoholu i z każdym rokiem tendencja wzrostowa się nie zmienia. Teraz każdy mieszkaniec Polski rocznie przyjmuje do organizmu ponad 11 litrów czystego alkoholu. Według badań z 2012 roku ok. 90% respondentów przyznało się do picia alkoholu, a w przypadku pań ok. 80%. Choroba alkoholowa występuje u obu płci i każdy jest tak samo zagrożony przez uzależnienie. Czy alkoholizm u kobiet jest jednak inny niż u mężczyzn?

Spis treści

  Alkoholizm kobiet – różnica płci

  Kiedyś choroba alkoholowa przede wszystkim występowała wśród mężczyzn. Obecnie alkoholizm kobiet nie jest niczym zaskakującym. Wiele różnic między płciami zostało zaburzonych. Kobiety od wieków starają się pod wieloma względami dorównywać mężczyznom i w przypadku choroby alkoholowej nie jest inaczej. Czy trunki wpływają na Panie w podobny sposób? Okazuje się, że nie. Kobiety ze względu na odmienną fizjologię i zmiany hormonalne upijają się zazwyczaj szybciej, a organizm odczuwa tego skutki znacznie wcześniej niż w przypadku mężczyzn. Badania udowadniają, że przez nadużywanie alkoholu umiera 4 razy więcej pań niż panów. Różnice wynikają również z powodów choroby alkoholowej.

  kobieta przytulającą małą dziewczynkę i trzymająca butelkę alkoholu w ręce

  Alkoholizm u kobiet często ma podłoże emocjonalne. Jest to związane głównie ze stereotypem matki, żony, gospodyni domu itp. Panie są uważane za dużo bardziej emocjonalne. Często odczuwają stres, niepokój, rozdrażnienie, samotność lub słabość ze względu na ogrom codziennych obowiązków, które powinny być wykonywane w zgodzie z rolą płci. Alkohol staje się wtedy ucieczką, rozwiązaniem problemów. Z czasem jednak przeradza się to w silne uzależnienie. Alkoholizm u kobiet dużo częściej występuje również u Pań, które żyją z nałogowcem, dorastały z dorosłym alkoholikiem albo były wykorzystywane seksualnie. Nadużywanie alkoholu u kobiet zaczyna się w późniejszym wieku niż u mężczyzn, ale zdecydowanie ma gorsze skutki.

  Kobiecy alkoholizm – objawy

  Alkoholizm u kobiet pod wieloma względami objawia się w podobny sposób jak u mężczyzn. Styl picia jest bardzo podobny. Alkoholizm kobiet często rozpoczyna się w chwili, gdy jakiś trunek staje się odpowiedzią na jakiś problem, stres lub traumę z przeszłości. Sporadyczne picie zmienia się w nawyk, który staje się koniecznością. W końcu zwiększa się tolerancja na alkohol, a funkcjonowanie, chociaż bez jednej lampki wina wieczorem staje się niemożliwe. Ilości przestają być kontrolowane tak samo, jak czas stałej nietrzeźwości.

  W przeciwieństwie do mężczyzn alkoholizm u kobiet częściej jest ukrywany. Panie boją się przyznać do choroby alkoholowej i częściej piją w samotności. Powodem tego są przypisane im życiowe role. Poczucie wstydu, strach przed opinią innych osób oraz stany depresyjne powstrzymują kobiety przed proszeniem o pomoc. Objawy alkoholizmu u kobiet są zatem bardzo podobne jak u mężczyzn, lecz bardziej negatywnie wpływają na zdrowie oraz psychikę. Przez to mogą żyć nawet o 15 lat krócej.

  kobieta spoglądająca na lampkę wina

  Alkoholizm u kobiet – jak go leczyć?

  W przypadku obu płci wykorzystywane są takie same metody leczenia, ale niektóre z nich są bardziej lub mnie dostosowywane. Odtrucie alkoholowe, jak i esperal mają takie samo działanie. Obie metody farmakologiczne prowadzą do stałej oraz nieprzerwanej trzeźwości. W przypadku alkoholizmu u kobiet inaczej wygląda terapia z psychologiem. Może mieć formę grupową albo indywidualną. Rozmowy skupiają się bardziej na sferze emocjonalnej oraz przeżyciach z przeszłości, które decydują o teraźniejszym zachowaniu.

  Jeżeli masz problem z alkoholem, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Leczenie uzależnienia od alkoholu przeprowadzamy w 11 miastach. Wybierz terapie alkoholowa lub detoks alkoholowy i odtruwanie organizmu:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Ważne jest zweryfikowanie problemu i znalezienie rozwiązania, które pomoże poradzić sobie z nim, ale bez pomocy alkoholu. Przede wszystkim trzeba się przyznać do choroby. Kobiety wiedzą, że mogą być przez to źle odebrane, a wykonywanie przypisanych im ról może zostać negatywnie ocenione. Dlatego potrafią ukrywać to przez wiele lat lub robić to za zgodą domowników bez zwracania na siebie uwagi.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje