Alkoholizm ojca. Jak matka może pomóc dziecku?

Choroba alkoholowa ojca ma ogromny wpływ na życie dziecka. Alkoholizm rodzica warunkuje powstawanie określonych cech charakteru. W jaki sposób może pomóc matka, której dziecko wychowuje się w kontakcie z ojcem alkoholikiem? Odpowiadamy na pytania pacjentek.

Spis treści

  Alkoholizm ojca dzieci – problem wielu kobiet

  Zgłasza się do nas wiele kobiet potrzebujących pomocy. Nie wiedzą one, jak zaopiekować się dzieckiem wychowywanym w rodzinie z osobą nadużywającą alkoholu. Na prośbę naszych pacjentek, przygotowaliśmy wpis, który może wesprzeć inne kobiety borykające się z podobnym problemem.

  Jaki wpływ na dziecko ma ojciec alkoholik?

  Matki często nie wiedzą, jak duży wpływ na dziecko ma ojciec alkoholik. Dzieci wychowywane w rodzinie z jednym rodzicem uzależnionym od alkoholu są w dużo lepszej pozycji, niż dziecko z rodziny dwóch alkoholików. W przypadku, gdy oboje rodziców pije, dziecko ma utrudnioną możliwość otrzymania pomocy z zewnątrz – często nie wie kogo i w jaki sposób o nią poprosić.

  Osoby wychowywane w rodzinie, w której przynajmniej jeden rodzic jest uzależniony od alkoholu mogą cierpieć w przyszłości na syndrom o nazwie Dorosłe Dziecko Alkoholika. Syndrom DDA powoduje określone schematy zachowań. Dziecko wychowywane w ciągłym niepokoju o stan rodzica ma problemy z zaufaniem, poczuciem własnej wartości i kontaktami międzyludzkimi. Często wpada również w uzależnienia: od alkoholu, narkotyków, hazardu czy seksu.

  Na matkach wychowujących dziecko alkoholika ciąży duża odpowiedzialność. Życie z ojcem alkoholikiem jest dla dziecka ciężkie, ale niepijąca matka może być dla niego pocieszeniem i niezbędnym wsparciem, dzięki któremu jego przyszłe życie nie będzie naznaczone głęboką traumą.

  “Mój tata jest alkoholikiem” – wsparcie dla dziecka

  W jaki sposób matka może pomóc swojemu dziecku? Przede wszystkim działaniem. Działanie wspierające matki powinno polegać na wsparciu emocjonalnym i próbami interwencji. Życie z alkoholikiem przybiera różne formy (na przykład alkoholik weekendowy), jednak psychika dziecka zwykle zachowuje się podobnie w każdym z przypadków. Na podstawie badań przygotowaliśmy listę rad dla kobiet, które pragną pomóc swoim dzieciom narażonym na wpływ alkoholika.

  Wytłumacz dziecku sytuację

  Dziecko znajdujące się w rodzinie z pijącym rodzicem często nie ma innych wzorców zachowania. W takiej sytuacji należy wyjaśnić dziecku, że picie ojca nie jest zachowaniem akceptowalnym. Warto nazywać rzeczy po imieniu, tak aby dziecko bez wstydu i niepewności mogło przyznać “mój tata jest alkoholikiem, dlatego zachowuje się w ten sposób”. 

  Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

  Często dzieci czują się odpowiedzialne za stan rodzica. Odczuwają poczucie winy i całą gamę innych negatywnych uczuć, takich jak: nienawiść, obwinianie siebie, złość. W takich przypadkach często najlepszą pomocą matki będzie zorganizowanie spotkania z psychologiem. Profesjonalista w odpowiedni do wieku dziecka sposób wyjaśni mechanizm choroby alkoholowej. Pracę z psychiką dziecka warto rozpocząć jak najwcześniej, aby zapobiec dalszym negatywnym skutkom oddziaływania rodzica-alkoholika i powstaniu syndromu DDA.

  Okazuj miłość i emocje

  Życie w ciągłym niepokoju dziecka o ojca-alkoholika jest ogromną odpowiedzialnością dla dziecka. Zbawienne może okazać się okazywanie ciepłych uczuć przez matkę, które są swego rodzaju ucieczką od negatywnych przeżyć. Dziecko alkoholika często czuje się niechciane i niekochane. Serdeczny i pełen miłości dotyk ma działanie uspokajające i terapeutyczne

  Podejmij kroki w celu izolacji od toksycznego ojca

  Choroba alkoholowa rodzica często wiąże się ze stosowaniem przemocy (werbalnej lub fizycznej). W takiej sytuacji warto odizolować siebie i swoje dziecko od partnera alkoholika. Rozwód z mężem alkoholikiem i inne możliwe kroki są często najlepszym wyborem: zarówno dla kobiety, dziecka, jak i męża cierpiącego z powodu alkoholizmu.

  Podsumowanie

  W trosce o dziecko i pijącego partnera nie należy zapominać również o własnym samopoczuciu. Zamiast życia w ciągłym stresie u boku alkoholika, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Izolacja od toksycznej osoby jest często najlepszym wyborem. 

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje