Alkoholizm – jakie są szanse na jego wyleczenie?

Chociaż dokładnych statystyk na temat tego ilu alkoholików obecnie żyje w Polsce, ilu z nich podjęło leczenie a ilu może dzisiaj powiedzieć „jestem wolny od alkoholu” nie ma to terapeuci nieśmiało mówią o kilkunastu procentach ludzi, którym się ta trudna szuka udała. Jednak przy ocenie tego kto ma jakie szanse na powrót do normalności po chorobie alkoholowej należy wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne cechy pacjenta. Decydują one w dużej mierze o sukcesie i już na początku kuracji mogą dać kilka wskazówek na temat tego jak postępować. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Spis treści

  Alkoholizm – podstępny wróg z którym można walczyć

  Zanim chory na chorobę alkoholową sam przed sobą przyzna się, że jest uzależniony i sam nie da sobie z tym rady zazwyczaj mija wiele czasu. To czasami najtrudniejsze co spotkać może alkoholika – szczerość wobec samego siebie jest jednak podstawą kiedy chce się skutecznie walczyć. Większość chorych chciałoby wiedzieć na początku leczenia alkoholizmu jakie są ich szanse i w jakim mnij więcej czasie „będzie lepiej”.

  Terapeuci nie mogą jednak podawać żadnych ram czasowych czy sugerować czegokolwiek w tej sprawie. Byłoby to nieuczciwe wobec pacjenta, który bądź co bądź wszystko ma w swoich rekach. Jednak są pacjenci mniej i bardziej rokujący podobnie jak w przypadku innych chorób.

  Dlatego ważne jest uzmysłowić sobie w tej kwestii, że:

  • im dłużej trwa nałóg tym trudniejsze będzie jego leczenie a co za tym idzie zmniejszają się szanse na wyleczenie;
  • osoby dyscyplinowane i o silnej psychice mają zazwyczaj lepsze rokowanie w leczeniu alkoholizmu;
  • czynniki środowiskowe takie jak wsparcie rodziny czy przyjaciół oraz ogólny stan zdrowa również ma wpływ na proces leczenia oraz jego powodzenie.

  Znając powyższe możemy przynajmniej nakreślić do jakiej grupy należymy my czy nasi bliscy. Ogólnie przyjęło się sądzić, że osoby bez obciążeń genetycznych dotyczących uzależnień, w dobrej sytuacji finansowej i z silną motywacją rokują w tej kwestii najlepiej. Nie ma jednak uniwersalnego klucza dotyczącego oceny szans na wyleczenie alkoholizmu.

  Pozory mylą czyli o tym dlaczego warto zachować trzeźwą ocenę

  Bywają bowiem osoby, które pomimo wsparcia, dobrych warunków społeczno-ekonomicznych i profesjonalnej terapii nie potrafią zerwać z nałogiem. Nie można rozpatrywać tego pod kątem „przypadków beznadziejnych” jednak zastanawiające jest to jak wiele różnych czynników ma wpływ na końcowy sukces.

  Czasami choremu brakuje motywacji co terapeuci wymieniają jako główny problem ludzi, którzy co jakiś czas lądują w ośrodkach leczenia alkoholizmu. Niemniej jednak bez względu z jakim bagażem doświadczeń i w jakiej sytuacji stajemy w szranki z chorobą warto walczyć. Tym bardziej, że obecnie nie jesteśmy w tej walce osamotnieni – obecnie terapia notuje coraz lepsze wyniki a medycyna coraz lepiej potrafi poradzić sobie z różnego typu uzależnieniami.

  Trzeba mieć nadzieję, że w przyszłości opracowana zostaną nowe, jeszcze bardziej skuteczne techniki radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu. Tak czy inaczej obecnie każdy kto chce skończyć z tym problemem może zgłosić się do wyspecjalizowanych ośrodków, które będą wiedziały jak poprowadzić dany przypadek aby miał jak największe szanse na zakończenie niebezpiecznego romansu z alkoholem.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje