pokaż menu

Blog

Alkoholizm – faza przewlekła

Alkoholizm jest problemem, który dotyka wielu osób. Śmiało można stwierdzić, że niemal każdy może być narażony, jeżeli nie będzie uważał. Gdy już wiadomo, że dana osoba ma problem z alkoholem powinna poddać się leczeniu. Decyzja o podjęciu leczenia musi być dobrowolna, warto przekonać osobę z problemem, że tylko podając się leczeniu będzie w stanie wrócić do normalnego życia. Jest to bardzo ważne gdyż w trakcie leczenia silna wola ma kluczowe znaczenie.

Występuje kilka faz uzależnienia. Alkoholizm jak każda choroba ma określone stadia rozwoju.

Fazy początkowe

 Problem z alkoholem rozpoczyna się od fazy wstępnej zwanej również prealkoholową. Na tym etapie picie alkoholu nie prowadzi zazwyczaj do upojenia. Stosowane jest w celu uzyskania odprężenia czy przełamania nieśmiałości. Jest to najczęściej picie ze znajomymi lub na rodzinnych imprezach, okazjonalnie. W fazie tej dochodzi do uzależnienia psychicznego jak również do zwiększenia tolerancji na alkohol. Picie towarzyskie przeradza się w miarę upływu  czasu w picie na rozładowanie napięć, stresów, poprawy samopoczucia.

Kolejna jest faza ostrzegawcza, która może trwać od kilku mieściscy do nawet kilku lat. W tej fazie pojawia się potajemne picie, ciągłe myślenie o alkoholu, bardzo mocny pociąg do napicia się, uzasadnianie picia.

Jeżeli do tej pory osoba pijąca nie poddała się terapii, przychodzi faza krytyczna. Na tym etapie pojawia się zaniedbywanie wyglądu, konflikty z rodziną, zaniedbywanie pracy, picie ciągami z przerwami na abstynencję, aby pokazać otoczeniu silną wolę.

Najgorsza część nałogu

Krótkie opisy trzech faz alkoholizmu miały na celu przygotowanie gruntu pod opis najpoważniejszego stadium choroby. Jest niż faza przewlekła, nazywana również chroniczną. Jest to ostatni etap rozwoju alkoholizmu. Spożywanie zaczyna być ciągłe, osoba uzależniona upaja się nawet kilka razy dziennie. Ciągi alkoholowe zaczynają się od rana, znikają opory przed wczesnym piciem. Gwałtownie obniża się tolerancja na alkohol, do upicia się wystarczą dwa piwa lub kilka kieliszków. Mocne trunki stają się jedynym celem w życiu. Osoba uzależniona pije w każdym miejscu i z każdym, nawet nieznajomymi byle tylko zaspokoić chęć spożycia. Do tego dochodzi również degradacja moralna, osłabienie procesów myślowych, zanik popędu seksualnego. Organizm jest zatruty, co prowadzi do wielu chorób w tym psychozy alkoholowej, padaczki czy marskości wątroby.

Charakterystycznym objawem fazy przewlekłej jest wzmożona agresja uzależnionego. Ma pretensje za swój stan wobec otoczenia, pojawiają się również wyrzuty sumienia i obniża się poczucie własnej wartości. Z drugiej strony alkohol daje fałszywą pewność siebie. Wszystko to dezorientuje alkoholika i prowadzi do kolejnego ciągu. Faza chroniczna jest ostatnim etapem. Po nim są tylko dwie drogi, alkoholik poddaje się leczeniu i zrywa z nałogiem. Drugą drogą jest śmierć w skutek degradacji organizmu.

Wypatrywać ostrzeżeń

Alkoholizm to choroba, którą można leczyć tak jak inne. Najlepiej reagować szybko, przejść do leczenia we wczesnych fazach. Po żadnym pozorem nie należy dopuszczać do fazy przewlekłej.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225