Alkoholizm – ostatnie stadium alkoholizmu objawy faza przewlekła (chroniczna)

Alkoholizm jest problemem, który dotyka wielu osób. Śmiało można stwierdzić, że niemal każdy może być narażony, jeżeli nie będzie uważał. Gdy już wiadomo, że dana osoba ma problem z alkoholem powinna poddać się leczeniu. Decyzja o podjęciu leczenia musi być dobrowolna, warto przekonać osobę z problemem, że tylko podając się leczeniu będzie w stanie wrócić do normalnego życia. Jest to bardzo ważne gdyż w trakcie leczenia silna wola ma kluczowe znaczenie.

Spis treści

  Występuje kilka faz uzależnienia. Alkoholizm jak każda choroba ma określone stadia rozwoju.

  Fazy początkowe

  Problem z alkoholem rozpoczyna się od fazy wstępnej zwanej również prealkoholową. Na tym etapie picie alkoholu nie prowadzi zazwyczaj do upojenia. Stosowane jest w celu uzyskania odprężenia czy przełamania nieśmiałości. Jest to najczęściej picie ze znajomymi lub na rodzinnych imprezach, okazjonalnie. W fazie tej dochodzi do uzależnienia psychicznego jak również do zwiększenia tolerancji na alkohol. Picie towarzyskie przeradza się w miarę upływu  czasu w picie na rozładowanie napięć, stresów, poprawy samopoczucia.

  Kolejna jest faza ostrzegawcza, która może trwać od kilku mieściscy do nawet kilku lat. W tej fazie pojawia się potajemne picie, ciągłe myślenie o alkoholu, bardzo mocny pociąg do napicia się, uzasadnianie picia.

  Jeżeli do tej pory osoba pijąca nie poddała się terapii alkoholowej, przychodzi faza krytyczna. Na tym etapie pojawia się zaniedbywanie wyglądu, konflikty z rodziną, zaniedbywanie pracy, picie ciągami z przerwami na abstynencję, aby pokazać otoczeniu silną wolę.

  Najgorsza część nałogu ostatniej fazy

  Krótkie opisy trzech faz alkoholizmu miały na celu przygotowanie gruntu pod opis najpoważniejszego stadium choroby. Jest niż faza przewlekła, nazywana również chroniczną. Jest to ostatni etap rozwoju alkoholizmu. Spożywanie zaczyna być ciągłe, osoba uzależniona upaja się nawet kilka razy dziennie. Ciągi alkoholowe zaczynają się od rana, znikają opory przed wczesnym piciem.

  Gwałtownie obniża się tolerancja na alkohol, do upicia się wystarczą dwa piwa lub kilka kieliszków. Mocne trunki stają się jedynym celem w życiu. Osoba uzależniona pije w każdym miejscu i z każdym, nawet nieznajomymi byle tylko zaspokoić chęć spożycia. Do tego dochodzi również degradacja moralna, osłabienie procesów myślowych, zanik popędu seksualnego. Organizm jest zatruty, co prowadzi do wielu chorób w tym psychozy alkoholowej, padaczki czy marskości wątroby.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 13 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Charakterystycznym objawem fazy przewlekłej jest wzmożona agresja uzależnionego alkoholika. Ma pretensje za swój stan wobec otoczenia, pojawiają się również wyrzuty sumienia i obniża się poczucie własnej wartości. Z drugiej strony alkohol daje fałszywą pewność siebie. Wszystko to dezorientuje alkoholika i prowadzi do kolejnego ciągu alkoholowego.

  Faza chroniczna jest ostatnim etapem. Po nim są tylko dwie drogi, alkoholik poddaje się kompleksowemu leczeniu i zrywa z nałogiem. Drugą drogą jest śmierć w skutek degradacji organizmu.

  Wypatrywać ostrzeżeń

  Alkoholizm to choroba, którą można leczyć tak jak inne. Najlepiej reagować szybko, przejść do leczenia we wczesnych fazach. Po żadnym pozorem nie należy dopuszczać do fazy przewlekłej.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje