Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Alkoholizm, czyli problem nie tylko zdrowotny, ale także społeczny

Uzależnienie od alkoholu doprowadza organizm człowieka do głębokiego wyniszczenia pod względem zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Ze względu na to, jakie skutki niesie ze sobą nadmierne spożywanie alkoholu, uzależnienie to ma także wymiar społeczny. Zauważalne jest zjawisko zwane patologią alkoholową, gdzie piją wszyscy i to w dużych ilościach, począwszy od dziadków, poprzez rodziców a na dzieciach skończywszy.

Spis treści

Osoby zmagające się z takim stanem rzeczy nie myślą zbytnio o swoim życiu jako takim. Dla nich liczy się tylko alkohol i to on ma nad nimi władzę. Brak perspektyw, często i pracy powoduje, że pije się coraz więcej,  a większość posiadanych środków pieniężnych przeznacza się na zakupy w sklepach monopolowych. Bo przecież nie trafi się w życiu nic lepszego.

Alkohol – cichy zabójca

Największe szkody wyrządzają w organizmie mocne alkohole, które spożywane są często i w dużych ilościach. Najbardziej dotkliwe są zmiany zachodzące w układzie nerwowym. Kiedy poziom alkoholu we krwi przekroczy 1 promil, zauważalna jest spowolniona reakcja na docierające bodźce, brak koordynacji ruchowej oraz problemy z koncentracją i pamięcią. Kiedy poziom alkoholu przekroczy 2 promile, organizm może zapaść w tzw. narkotyczny sen. Poza zamianami zachodzącymi w układzie nerwowym, alkohol spożywany w nadmiernych ilościach doprowadza do zmian w funkcjonowaniu układów takich jak:

1. układ krwionośny:

  • wzrost ciśnienia tętniczego
  • zaburzenia pracy serca
  • niewydolność krążenia

2. układ wydalniczy:

  • niewydolność nerek

3. układ pokarmowy:

  • marskość wątroby
  • stany zapalne jamy ustnej, przełyku, żołądka, dwunastnicy i trzustki
  • uszkodzenia jelit oraz zaburzone wchłanianie

Ponadto u alkoholika często występuje ogólne osłabienie, spadek masy ciała, żółtaczka, żylaki przełyku, przebarwienie skóry, zaburzenie widzenia, zmniejszona krzepliwość krwi

A co się dzieje w głowie?

Osoby zmagające się z chorobą alkoholową bardzo często mają zaburzenia psychiki. Jest ona u nich autodestrukcyjna. Objawia się to przede wszystkim złą samooceną, niskim mniemaniem o sobie. Bardzo często alkoholicy miewają myśli samobójcze a także upośledzone interakcje z innymi osobami. Są agresywni, nikomu nie ufają, są samotnikami zamkniętymi w sobie. Stają się jednostkami aspołecznymi, bowiem nie mając żadnej wizji poprawy swojego życia nie są niczym zainteresowani i nic ich zbytnio nie obchodzi. Ich jedyną potrzebą jest zaspokojenie głodu alkoholowego.

Warto przeczytać

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje