pokaż menu

Blog

Alkoholizm a wsparcie rodziny w trakcie terapii

Alkoholizm powinien być traktowany, jako choroba gdyż tak właśnie został zdefiniowany. Wpływa destrukcyjnie na życie osoby uzależnionej. W skrajnych przypadkach potrafi ona myśleć wyłącznie o alkoholu i sposobach jego zdobycia. Zaniedbuje pracę i wszelkie obowiązki, zaprzestaje uprawiać jakiekolwiek hobby. Życie alkoholika zdominowane jest przez nałóg. Niestety cierpi nie tylko sama uzależniona osoba.

Alkoholizm dotyka całe otoczenie osoby uzależnionej. Cierpią również jej znajomi, niemal każdy, kto ma styczność z człowiekiem dotkniętym alkoholizmem. Najbardziej jednak cierpi rodzina. Musi przyglądać się samo destrukcji bliskiej osoby.

Ważna pomoc dla rodziny

Niezbędne dla rodziny alkoholika jest zrozumienie jednej podstawowej sprawy. Bliska osoba jest chora i rodzina sama nie jest w stanie niczego zrobić w tej kwestii. Może pomagać osobie uzależnionej, lecz nie jest w stanie jej wyleczyć. Ważne jest zaakceptowanie tego faktu. Istotne jest również, aby wszyscy, nawet dzieci, wiedzieli, co naprawdę się dzieje z bliską osobą. Ukrywanie alkoholizmu nie przyniesie nic dobrego.

Kolejną ważną kwestią jest nieobwinianie siebie za alkoholizm bliskiej osoby. Uzależnieni często obwiniają innych za swój stan, jest to ich mechanizm obronny polegający na wyparciu własnych błędów. W takich sytuacjach często pojawia się gniew, poczucie krzywdy i żal, rozpacz i bezsilność. Rodziny alkoholowe muszą zdefiniować te uczucia, aby móc o tym spokojnie rozmawiać. Nie powinny też zamykać się w domu ze swoimi problemami, muszą podtrzymywać więzi rodzinne. Ważne jest również zdobycie wiedzy o alkoholizmie, poznanie właściwych zachowań by móc okazać odpowiednie wsparcie.

Wsparcie leczenia alkoholizmu

Gdy rodzina, w której występuje problem alkoholizmu przebrnie przez etap zrozumienia problemu, może okazać właściwe wsparcie osobie uzależnionej. Jest ono niezwykle ważne w procesie leczenia. Zaczyna się już od próby przekonania członka rodziny o tym, że ma problem z alkoholem i powinien poddać się leczeniu. Nie należy próbować kogoś wyleczyć, bo prawdopodobnie nie posiada się odpowiedniej wiedzy. Nie powinno się, zatem krzyczeć, chować czy wylewać alkoholu a już w żadnym wypadku nie należy pić razem z osobą w nałogu. Uzależniony powinien sam brać odpowiedzialność za swoje czyny, musi zrozumieć, że jest chory i konieczne jest leczenie.

Realna pomoc nie sprowadza się do pobłażania i usprawiedliwiania alkoholika. Nie wolno usprawiedliwiać czy ukrywać jego wybryków, musi wiedzieć, jakie są konsekwencje i z pełną świadomością je ponieść. Należy uzbroić się w cierpliwość, powroty do picia mogą się powtarzać. Jednakże, jeżeli alkoholik wie, że rodzina rozumie jego problem i jest gotowa na jego powrót, takie wsparcie może okazać się zbawienne. Oczywiście mowa o powrocie człowieka, który wyszedł na prostą.

Wsparcie to ważna sprawa

By rodzina mogła udzielić wsparcia osobie uzależnionej musi być odpowiednio przygotowana. Samo wsparcie też musi opierać się o pewne zasady. Tylko wtedy będzie skuteczne i wspomoże osobę z problemem w powrocie do zdrowia.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 votes, average: 0,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225