Alkoholizm a wsparcie rodziny w trakcie terapii

Alkoholizm powinien być traktowany, jako choroba gdyż tak właśnie został zdefiniowany. Wpływa destrukcyjnie na życie osoby uzależnionej. W skrajnych przypadkach potrafi ona myśleć wyłącznie o alkoholu i sposobach jego zdobycia. Zaniedbuje pracę i wszelkie obowiązki, zaprzestaje uprawiać jakiekolwiek hobby. Życie alkoholika zdominowane jest przez nałóg. Niestety cierpi nie tylko sama uzależniona osoba.

Spis treści

  Alkoholizm dotyka całe otoczenie osoby uzależnionej. Cierpią również jej znajomi, niemal każdy, kto ma styczność z człowiekiem dotkniętym alkoholizmem. Najbardziej jednak cierpi rodzina. Musi przyglądać się samo destrukcji bliskiej osoby.

  Ważna pomoc dla rodziny

  Niezbędne dla rodziny alkoholika jest zrozumienie jednej podstawowej sprawy. Bliska osoba jest chora i rodzina sama nie jest w stanie niczego zrobić w tej kwestii. Może pomagać osobie uzależnionej, lecz nie jest w stanie jej wyleczyć. Ważne jest zaakceptowanie tego faktu. Istotne jest również, aby wszyscy, nawet dzieci, wiedzieli, co naprawdę się dzieje z bliską osobą. Ukrywanie alkoholizmu nie przyniesie nic dobrego.

  Kolejną ważną kwestią jest nieobwinianie siebie za alkoholizm bliskiej osoby. Uzależnieni często obwiniają innych za swój stan, jest to ich mechanizm obronny polegający na wyparciu własnych błędów. W takich sytuacjach często pojawia się gniew, poczucie krzywdy i żal, rozpacz i bezsilność. Rodziny alkoholowe muszą zdefiniować te uczucia, aby móc o tym spokojnie rozmawiać. Nie powinny też zamykać się w domu ze swoimi problemami, muszą podtrzymywać więzi rodzinne. Ważne jest również zdobycie wiedzy o alkoholizmie, poznanie właściwych zachowań by móc okazać odpowiednie wsparcie.

  Wsparcie leczenia alkoholizmu

  Gdy rodzina, w której występuje problem alkoholizmu przebrnie przez etap zrozumienia problemu, może okazać właściwe wsparcie osobie uzależnionej. Jest ono niezwykle ważne w procesie leczenia. Zaczyna się już od próby przekonania członka rodziny o tym, że ma problem z alkoholem i powinien poddać się leczeniu. Nie należy próbować kogoś wyleczyć, bo prawdopodobnie nie posiada się odpowiedniej wiedzy. Nie powinno się, zatem krzyczeć, chować czy wylewać alkoholu a już w żadnym wypadku nie należy pić razem z osobą w nałogu. Uzależniony powinien sam brać odpowiedzialność za swoje czyny, musi zrozumieć, że jest chory i konieczne jest leczenie.

  Realna pomoc nie sprowadza się do pobłażania i usprawiedliwiania alkoholika. Nie wolno usprawiedliwiać czy ukrywać jego wybryków, musi wiedzieć, jakie są konsekwencje i z pełną świadomością je ponieść. Należy uzbroić się w cierpliwość, powroty do picia mogą się powtarzać. Jednakże, jeżeli alkoholik wie, że rodzina rozumie jego problem i jest gotowa na jego powrót, takie wsparcie może okazać się zbawienne. Oczywiście mowa o powrocie człowieka, który wyszedł na prostą.

  Wsparcie to ważna sprawa

  By rodzina mogła udzielić wsparcia osobie uzależnionej musi być odpowiednio przygotowana. Samo wsparcie też musi opierać się o pewne zasady. Tylko wtedy będzie skuteczne i wspomoże osobę z problemem w powrocie do zdrowia.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje