Alkoholizm a terapia rodzinna

Choroba alkoholowa jednego członka rodziny wpływa na psychikę reszty. Alkoholizm jest kryzysem życiowym dla więcej niż jednej osoby, dlatego bliscy alkoholika wymagają leczenia w takim samym stopniu jak on sam. W takiej sytuacji pomocna okazuje się terapia rodzinna. Co to jest i na czym polega?

Spis treści

  Terapia rodzin – wskazania dla członków rodziny alkoholika

  Terapia rodzin jest wskazana dla wszystkich, którzy w swojej rodzinie nie czują się dobrze. Choroba alkoholowa jednego członka rzutuje na zachowanie i samopoczucie reszty. Psychoterapia jest wyjątkowo pomocna w przypadku rodzin z problemem alkoholowym.

  Rodziny obarczone problemem uzależnień alkoholowych borykają się z wieloma problemami. Nałóg wywołuje u alkoholika określone zachowania, które wpływają destrukcyjnie na najbliższe środowisko. Na skutek życia w rodzinie z problemem alkoholizmu, powstają w jej członkach negatywne cechy osobowości i zachowania. 

  Skutki życia w rodzinie z alkoholizmem są znane. Nałóg spożywania alkoholu rodzica wpływa na dziecko, wywołując w nim syndrom DDA, szerzej opisany w tym artykule. Alkoholik często dopuszcza się zachowań mających na celu manipulację żoną. W przypadku alkoholizmu, emocje alkoholika są ukrywane, a traumy całej rodziny ulegają pogłębianiu. 

  Terapia rodzin jest szczególnie polecana osobom żyjącym z alkoholikiem (czynnym lub niepijącym alkoholikiem).

  Na czym polega terapia rodzinna dla osób z problemem alkoholowym?

  Terapia rodzinna dla rodzin z problemem alkoholizmu przebiega na zasadzie rozmowy prowadzonej przez psychologa od uzależnień. Doświadczony terapeuta rodzinny pomoże rozwiązać konflikty rodzinne – nawet te niewypowiedziane na głos. 

  Spotkania mają na celu przeprowadzanie rozmów członków rodziny z terapeutą o wzajemnych trudnościach związanych z alkoholizmem. Podczas terapii u psychoterapeuty dla rodzin można rozwiązać spory i znaleźć sposoby na zapanowanie nad konfliktami.

  Spotkania dla rodzin doświadczających choroby alkoholowej mają za zadanie także edukację jej członków w zakresie wiedzy o alkoholizmie. Ważne jest, aby osoby dotknięte chorobą w sposób pośredni znały jej przebieg i schematy zachowań nałogowca. Taka edukacja ma na celu wypracowanie prawidłowych reakcji na czynności podejmowane przez alkoholika, np. w razie obwiniania za swój nałóg członków rodziny lub poczucia braku akceptacji (zwłaszcza dzieci przez rodzica-alkoholika).

  Terapia rodzinna pozwala na poznanie perspektywy alkoholika i jego bliskich. Działa równie dobrze na obie strony. Pozwala na “wygadanie się” i bliższe poznanie.

  Efekty terapii rodzinnej 

  Terapia rodzinna ma wiele zalet. Dzięki niej, członkowie rodziny zyskują więcej wrażliwości na potrzeby i uczucia innych. Poznanie choroby alkoholowej pomaga również w zrozumieniu motywów postępowania bliskiego alkoholika i odpowiedzialności za jego czyny. Komunikacja między członkami rodziny polepsza się. Alkoholik i jego rodzina otrzymują od siebie niezbędne wsparcie w dążeniu do trzeźwości. 

  Spotkania rodzinne z psychologiem od uzależnień pomagają również rodzinie w przerwaniu zjawiska współuzależnienia w rodzinie, czyli przejmowania od uzależnionego właściwych dla nałogowca cech, takich jak nieustające poczucie winy, problemy z akceptacją siebie i tuszowanie nałogu.

  Alkoholizm w rodzinie. Gdzie udać się na terapię grupową?

  Problem alkoholizmu najlepiej leczyć w miejscach specjalnie do tego przygotowanych. Nasza prywatna przychodnia leczenia alkoholizmu prowadzi również rodzinne lub indywidualne spotkania z psychologiem. Terapia dla rodzin w przychodni Nasz Gabinet, nie na NFZ ma szybkie terminy, co pozwala na szybką interwencję w momencie kryzysu w rodzinie. 

  Jednorazowa sesja terapii rodzinnej trwa 50 minut, a jej cena to 150 złotych. 

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje