Alkoholizm a farmakologia

Problem alkoholizmu dotyka wielu osób, każdy jest narażony na wpadnięcie w nałóg. By walka z tą chorobą okazała się skuteczna należy najpierw rozpoznać objawy. Na ich podstawie można określić jak bardzo problem jest poważny. Wiedza ta pozwoli określić, w której fazie nałogu znajduje się dana osoba. Jest to ważne pod kontem dobrania odpowiedniego leczenia.

Spis treści

  W leczeniu alkoholizmu ważna jest psychoterapia, pozwala zrozumieć mechanizmy, jakimi kieruje się alkoholik. Daje mu możliwość pogodzenia się z samym sobą. Ważne jest również zastosowanie środków farmakologicznych. Beż nich terapia nie może się powieść.

  Detoks alkoholowy

  Bardzo ważnym elementem leczenia alkoholizmu jest detoks. Przygotowuje pacjenta do psychoterapii, jest pierwszym krokiem na drodze do powrotu do normalnego życia. Detoks alkoholowy ma na celu odtrucie organizmu alkoholika. Usuwa toksyny nagromadzone w wyniku nadużywania alkoholu. Jego zadaniem jest przywrócenie pacjentowi sił witalnych i równowagi wodnoelektrolitowej. Odtruwanie alkoholowe uzupełnia wypłukana z organizmu mikroelementy.

  Wymienione powyżej zastosowanie nie jest jedyną funkcją detoksykacji. Nagłe odstawienie alkoholu może powodować niebezpieczne skutki uboczne. Taki stan nazywany jest zespołem abstynencyjnym. Jest on stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych i może przybierać różne poziomy nasilenia. Zależą one od stopnia zniszczenia organizmu przez alkohol. Do objawów zaliczmy:

  • Niepokój oraz nudności,
  • Zawroty i bóle głowy,
  • Zagrażające życiu napady drgawkowe,
  • Bardzo niebezpieczne majaczenia alkoholowe.

  Jak już zostało wspomniane detoks z zastosowanie środków farmakologicznych jest bardzo ważnym elementem leczenia.

  Kolejny pomocny środek

  Kolejnym środkiem farmakologicznym sprawdzającym się przy walce z alkoholizmem jest esperal. Nie leczy on samego problemu pomaga jednakże w przerwaniu ciągu alkoholowego i wywołuje niechęć do ponownego picia.

  Esperal jest lekiem, który powinno się stosować jedynie po porozumieniu z lekarzem. Obecnie występuje pod nazwą Anticol oraz Disulfiram WZT. Można nabyć dwa rodzaje tabletek, do połykania lub wszywania pod skórę. Esperal wszywa się pod skórę w okolicach łopatki lub w pośladek. Esperal blokuje enzym biorący udział, w metabolizmie alkoholu. Proces ten odbywa się w wątrobie. W skrócie zapobiega przekształcaniu się szkodliwego aldehydu na nieszkodliwy kwas octowy. Wywołuje to nieprzyjemne skutki po wypiciu alkoholu, składają się na nie:

  • Wymioty
  • Zawroty głowy
  • Zaczerwieniona twarz
  • Pokrzywka
  • Ból głowy
  • Nudności
  • Duszności
  • Pocenie się
  • Tachykardia

   Jeżeli osoba z wszytym lekiem napije się alkoholu, po około 10 minutach odczuje dotkliwe skutki. Będą się utrzymywały od 4 do 10 godzin.

  Skuteczne leczenie alkoholizmu

  Alkoholizm jest poważną chorobą i wymaga leczenia. Najważniejsze dla pacjenta jest posiadanie mocnej motywacji i trzymanie się postanowienia zerwania z nałogiem. Pomaga w tym psychoterapia, wzmacnia wolę osoby uzależnionej. Jednakże leczenie nie może się obejść bez środków farmakologicznych. Używane są podczas detoksykacji i pomagają przywrócić dobry stan organizmu.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje