Alkoholik wysokofunkcjonujący, czyli alkoholizm w korporacji

Alkoholik wysokofunkcjonujący odbiega od stereotypu. Stereotypowy obraz alkoholika, jaki pojawia się w głowie, to wizja osoby z nizin społecznych, której życie się rozpadło, która boryka się z kłopotami finansowymi, a nawet bezdomnością. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy alkoholicy pasują do takiego wyobrażenia. Niektórzy z nich wydają się osobami, które odniosły sukces – mają pracę, rodzinę, dużo zarabiają. Są wykształceni, modnie ubrani, piastują odpowiedzialne stanowiska, mają bogate życie towarzyskie. Nikt ze znajomych nawet nie podejrzewałby, że chorują na alkoholizm. Specjaliści nazywają takie osoby wysokofunkcjonującymi alkoholikami (ang. High Functioning Alcoholic). Wśród alkoholików stanowią oni około 20%.

Spis treści

  Jak zachowuje się wysokofunkcjonujący alkoholik?

  Wysokofunkcjonujący alkoholik zachowuje się zgodnie z obowiązującymi konwencjami społecznymi. Wydaje się, że jest odpowiedzialny i obowiązkowy. Może mieć wielkie osiągnięcia zawodowe. Dba o siebie, zażywa sumpelenty, uprawia sport.

  W rzeczywistości jednak odniesione sukcesy zawodowe utrudniają rodzinie i najbliższym dostrzeżenie problemu z alkoholem, z jakim HFA musi borykać się samotnie. Warto zaznaczyć, że sam wysokofunkcjonujący alkoholik również zaprzecza własnemu alkoholizmowi. W jego głowie również funkcjonuje stereotypowy obraz osoby uzależnionej, do którego przecież mu daleko.

  Bardzo często dochodzi do przypadków, kiedy wysokofunkcjonujący alkoholik spożywa substancje alkoholowe codziennie, lub kilka razy w tygodniu. Posiadając wysoki status społeczny łatwiej o lepsze alkohole, dobre whisky i drogie likiery. Wysokofunkcjonującego alkoholika HFA nie zobaczymy ze stereotypową wódką i najtańszym winem.

  Od HFA wymaga się znacznie więcej niż od innych – często wykonują oni bardzo odpowiedzialne funkcje, zarządzają zespołem w firmie i podejmują kluczowe decyzje. Uważa się ich za specjalistów w swojej dziedzinie – mimo regularnego przychodzenia do pracy pod wpływem alkoholu.

  Ich życie obarczone jest niekiedy wielkim stresem, co wymaga ogromnej odporności psychicznej. Przyzwyczajeni są oni do ciężkiej pracy – często doświadczają nawet pracoholizmu. Wiąże się to z potrzebą gwałtownego resetu, którą może spełnić właśnie duża dawna alkoholu.

  Niepokojące statystyki – HFA w polskich korporacjach

  Liczby mówią same za siebie. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Szkołę Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie, w 2011 roku aż 18% pracowników warszawskich korporacji codziennie spożywało napoje alkoholowe, a 40% – kilka razy w tygodniu.

  Sygnały ostrzegawcze – jak rozpoznać alkoholika wysokofunkcjonującego

  Fakt, że alkoholika wysokofunkcjonującego znacznie trudniej rozpoznać, nie oznacza, że jest to niemożliwe. Zaprzecza on stereotypowi ze względu na swój wysoki status społeczny. Warto jednocześnie pamiętać, że alkoholik o niższych dochodach statystycznie szybciej otrzyma pomoc. Dzieje się tak dlatego, że w jego przypadku choroba alkoholowa jest znacznie bardziej widoczna. W przypadku HFA sprawa wygląda nieco inaczej. Wysokofunkcjonujący alkoholik może pozostać w nałogu przez kilkanaście lat – a nawet całe życie.

  HFA bardzo często nie przyzna się do swoich problemów z alkoholem. Jeśli radzi sobie w pracy i pije wyłącznie alkohole z wyższej półki – uważa, że alkoholizm go nie dotyczy.

  Wysokofunkcjonujący alkoholik będzie królem pozorów, zwłaszcza podczas kontaktów na tle zawodowym i towarzyskim. Napije się ze znajomymi, jednak nie będzie rzucało się to w oczy. W domu schowa puste butelki, a rodzina pozostanie w nieświadomości. Zachowanie to jest stricte podświadome, ponieważ HFA sami przed sobą negują istnienie swojego problemu.

  Warto równocześnie pamiętać, że przerwy w piciu alkogolu nie świadczą o braku choroby alkoholowej. Wysokofunkcjonujący alkoholicy potrafią odstawić alkohol nawet na kilka miesięcy, jednak zawsze do niego wrócą.

  Skutki nadużywania alkoholu

  Nadużywanie alkoholu niesie za sobą ryzyko. Może prowadzić do chorób wątroby, zapalenia trzustki, raka, uszkodzenia mózgu, poważnej utraty pamięci i wysokiego ciśnienia krwi. Ryzyko śmierci w wyniku wypadków samochodowych, zabójstwa i samobójstwa jest dużo wyższe właśnie u alkoholików. Wszelkie nadużywanie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo przemocy, nadużyć i zaniedbywania dzieci.

  Jak uzyskać pomoc? – alkoholik wysokofunkcjonujący

  By wysokofunkcjonujący alkoholik sam przed sobą przyznał się do alkoholizmu, z pomoca nierzadko musi przyjść sytuacja szokowa, jak kryzys, czy utrata pracy.

  Gdy alkoholik wysokofunkcjonujący zdecyduje się już, by poszukać specjalistycznej pomocy, najlepiej wybrać placówkę prywatną oferującą indywidualne podejście do każdego pacjenta. Sesje terapeutyczne organizowane dla dużych grup pacjentów rzadko odnoszą oczekiwane skutki w przypadku alkoholików wysokofunkcjonujących.

  Leczenie wysokofunkcjonujących alkoholików to indywidualne sesje terapeutyczne z wykwalifikowanym w tej dziedzinie specjalistą. Oferujemy również zabieg zaszycia za pomocą niewidocznej dyskretnej wszywki esperal, jak i detoksykacje.

  Detoks to bardzo często pierwszy krok, od którego warto zacząć. Przywróci to zachwianą gospodarkę wodno-elektrolitową i uzupełni niedobory witamin i minerałów wypłukane przez alkohol. Jest to podkład pod dalsze terapie.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje