+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Alkoholik wysokofunkcjonujący

Stereotypowy obraz alkoholika, jaki pojawia się w głowie, to wizja osoby z nizin społecznych, której życie się rozpadło, która boryka się z kłopotami finansowymi, a nawet bezdomnością. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy alkoholicy pasują do takiego wyobrażenia. Niektórzy z nich wydają się osobami, które odniosły sukces – mają pracę, rodzinę, dużo zarabiają. Są wykształceni, modnie ubrani, piastują odpowiedzialne stanowiska, mają bogate życie towarzyskie. Nikt ze znajomych nawet nie podejrzewałby, że chorują na alkoholizm. Specjaliści nazywają takie osoby wysokofunkcjonującymi alkoholikami, stanowią oni około 20% wszystkich alkoholików.

Spis treści

  Jak zachowuje się wysokofunkcjonujący alkoholik?

  Wysokofunkcjonujący alkoholik zachowuje się zgodnie z obowiązującymi konwencjami społecznymi. Wydaje się, że jest odpowiedzialny i obowiązkowy. Może mieć wielkie osiągnięcia zawodowe. W rzeczywistości fakt, że odnosi sukces, prowadzi do przeoczenia przez najbliższych jego problemu z alkoholem. Sam też zaprzecza własnemu alkoholizmowi, ponieważ w jego głowie również funkcjonuje stereotypowy obraz osoby uzależnionej. „Skoro mam świetną pracę, płacę rachunki, moi przyjaciele mnie uwielbiają, to znaczy, że alkoholizm mnie nie dotyczy” – takie myślenie jest częste u wysokofunkcjonujących alkoholików.

  Jakie używanie alkoholu to jego nadużywanie?

  Ile wypijają osoby, które alkoholu używają szkodliwie (czyli nadużywają go)? Określono, że kobiety, które piją więcej niż trzy drinki dziennie lub siedem w tygodniu, są zagrożone alkoholizmem. Dla mężczyzn limit wynosi cztery drinki dziennie i 14 tygodniowo. Jeśli pijesz więcej niż ustalony dzienny lub tygodniowy limit – znajdujesz się w niebezpieczeństwie. Jednak wyliczenie, ile napojów spożywa się w określonym czasie, nie jest jedynym ze sposobów na stwierdzenie, czy ktoś potrzebuje pomocy.

  Sygnały ostrzegawcze

  Objawów, które mogą świadczyć o problemie alkoholowym, jest wiele. Pijesz alkohol w samotności lub rano? Potrzebujesz alkoholu, aby poczuć się pewnie? Upiłeś się, chociaż nie zamierzałeś tego zrobić? Nie pamiętasz, co robiłeś w trakcie picia? Ukrywasz fakt, że pijesz alkohol? Złościsz się, gdy ktoś mówi, że piłeś? Jeżeli choć na część z tych pytań możesz odpowiedzieć twierdząco, to jest prawdopodobne, że masz problem z alkoholem.

  Skutki nadużywania alkoholu

  Nadużywanie alkoholu niesie za sobą ryzyko. Może prowadzić do chorób wątroby, zapalenia trzustki, raka, uszkodzenia mózgu, poważnej utraty pamięci i wysokiego ciśnienia krwi. Ryzyko śmierci w wyniku wypadków samochodowych, zabójstwa i samobójstwa jest dużo wyższe właśnie u alkoholików. Wszelkie nadużywanie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo przemocy, nadużyć i zaniedbywania dzieci.

  Jak uzyskać pomoc?

  Leczenie wysokofunkcjonujących alkoholików przebiega tak samo, jak leczenie alkoholików innego typu. Najlepiej udać się po pomoc do profesjonalisty. Lekarz poradzi Ci, gdzie należy się skierować – do terapeuty, psychiatry czy innego specjalisty od uzależnień. Zapraszamy do kontaktu! Posiadamy placówki w całym kraju.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje