pokaż menu

Blog

Alkoholik wysokofunkcjonujący

Stereotypowy obraz alkoholika, jaki pojawia się w głowie, to wizja osoby z nizin społecznych, której życie się rozpadło, która boryka się z kłopotami finansowymi, a nawet bezdomnością. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy alkoholicy pasują do takiego wyobrażenia. Niektórzy z nich wydają się osobami, które odniosły sukces – mają pracę, rodzinę, dużo zarabiają. Są wykształceni, modnie ubrani, piastują odpowiedzialne stanowiska, mają bogate życie towarzyskie. Nikt ze znajomych nawet nie podejrzewałby, że chorują na alkoholizm. Specjaliści nazywają takie osoby wysokofunkcjonującymi alkoholikami, stanowią oni około 20% wszystkich alkoholików.

Jak zachowuje się wysokofunkcjonujący alkoholik?

Wysokofunkcjonujący alkoholik zachowuje się zgodnie z obowiązującymi konwencjami społecznymi. Wydaje się, że jest odpowiedzialny i obowiązkowy. Może mieć wielkie osiągnięcia zawodowe. W rzeczywistości fakt, że odnosi sukces, prowadzi do przeoczenia przez najbliższych jego problemu z alkoholem. Sam też zaprzecza własnemu alkoholizmowi, ponieważ w jego głowie również funkcjonuje stereotypowy obraz osoby uzależnionej. „Skoro mam świetną pracę, płacę rachunki, moi przyjaciele mnie uwielbiają, to znaczy, że alkoholizm mnie nie dotyczy” - takie myślenie jest częste u wysokofunkcjonujących alkoholików.

Jakie używanie alkoholu to jego nadużywanie?

Ile wypijają osoby, które alkoholu używają szkodliwie (czyli nadużywają go)? Określono, że kobiety, które piją więcej niż trzy drinki dziennie lub siedem w tygodniu, są zagrożone alkoholizmem. Dla mężczyzn limit wynosi cztery drinki dziennie i 14 tygodniowo. Jeśli pijesz więcej niż ustalony dzienny lub tygodniowy limit – znajdujesz się w niebezpieczeństwie. Jednak wyliczenie, ile napojów spożywa się w określonym czasie, nie jest jedynym ze sposobów na stwierdzenie, czy ktoś potrzebuje pomocy.

Sygnały ostrzegawcze

Objawów, które mogą świadczyć o problemie alkoholowym, jest wiele. Pijesz alkohol w samotności lub rano? Potrzebujesz alkoholu, aby poczuć się pewnie? Upiłeś się, chociaż nie zamierzałeś tego zrobić? Nie pamiętasz, co robiłeś w trakcie picia? Ukrywasz fakt, że pijesz alkohol? Złościsz się, gdy ktoś mówi, że piłeś? Jeżeli choć na część z tych pytań możesz odpowiedzieć twierdząco, to jest prawdopodobne, że masz problem z alkoholem.

Skutki nadużywania alkoholu

Nadużywanie alkoholu niesie za sobą ryzyko. Może prowadzić do chorób wątroby, zapalenia trzustki, raka, uszkodzenia mózgu, poważnej utraty pamięci i wysokiego ciśnienia krwi. Ryzyko śmierci w wyniku wypadków samochodowych, zabójstwa i samobójstwa jest dużo wyższe właśnie u alkoholików. Wszelkie nadużywanie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo przemocy, nadużyć i zaniedbywania dzieci.

Jak uzyskać pomoc?

Leczenie wysokofunkcjonujących alkoholików przebiega tak samo, jak leczenie alkoholików innego typu. Najlepiej udać się po pomoc do profesjonalisty. Lekarz poradzi Ci, gdzie należy się skierować – do terapeuty, psychiatry czy innego specjalisty od uzależnień. Zapraszamy do kontaktu! Posiadamy placówki w całym kraju.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225