Alkoholik w domu – jak pomagać alkoholikowi?

Wśród Polaków można wyróżnić od 600 do 800 tysięcy alkoholików. Szacuje się, że ok. 2 miliony osób w Polsce nadużywa płynu etylowego, czyli pije go w sposób niezdrowy dla organizmu i psychiki. Skutki fizyczne alkoholizm to jedno, ale nie można zapomnieć również o aspektach psychicznych. Często stereotypy związane z chorobą alkoholową przysłaniają nam inne ważne aspekty takie jak życie z osobą uzależnioną oraz funkcjonowanie rodziny. Jak postępować z alkoholikiem w domu i uratować więzi?

Spis treści

  Alkoholik w domu – jak postępować z alkoholikiem?

  Ludzie są bardzo różni, dlatego trudno jednoznacznie określić, jak rozmawiać z alkoholikiem w domu. Na każdego może podziałać coś innego, dlatego warto skupiać się na różnych metodach. Przede wszystkim nie należy zezwalać na postępowanie uzależnienia. Jeśli alkoholik w domu może swobodnie funkcjonować, ponieważ każda czynność wykonywana jest za niego, z pewnością nie zauważy negatywnych następstw choroby alkoholowej. Współuzależnienie to najgorsza z możliwości. Alkoholik w domu obserwując inne osoby pijące, nie poczuje współczucia. Nie zwiększy w nim to poczucia odpowiedzialności za zdrowie rodziny. Alkoholika w domu nie powinno się również stale strofować. Cykliczne rozmowy, groźby i pretensje również nie wywołają empatii. Wszelkie prośby nie zostaną zapamiętane z powodu luk pamięć, które występują w czasie trwania ciągu alkoholowego. Życie każdego z domowników powinno toczyć się własnym torem. Planowanie codzienności w zgodzie z potrzebami alkoholika na pewno nie przekona go do zmian. Chociaż trudno obserwować postęp choroby alkoholika w domu bez żadnej reakcji, trzeba wiedzieć, kiedy się wycofać. Stały protekcjonizm z pewnością nie spowoduje oczekiwanych efektów.

  śpiący mężczyzna w łóżku przy stoliku z butelkami alkoholu

  Życie z alkoholikiem

  Tworzenie zdrowych i stabilnych relacji z osobą uzależnioną od alkoholu jest bardzo trudne, a w krytycznej fazie choroby czasem niemożliwe. Jak zachowuje się alkoholik w domu? To zależy od podejścia i zachowania najbliższych mu osób. Jeśli domownicy stale starają się likwidować zapasy trunków oraz ostentacyjnie wylewają alkohol, to jedynie prowokuje alkoholika w domu. Wtedy człowiek stara się jeszcze lepiej ukryć wszelkie zapasy i udowodnić, że napije się, jeśli tego chce. Osoby uzależnione w chwili głodu alkoholowego bywają agresywne i impulsywne. Czasem trudno przewidzieć, jak zachowa się alkoholik. W domu sytuacja szybko się zmienia. Uzależnienie często bywa ukrywane przed innymi ludźmi, aby w żaden sposób nie oceniali sytuacji. Stan ten może trwać latami. Choroba alkoholowa głównie kojarzona jest z patologią, wstydem i pewnego rodzaju przegraną. W chwili, gdy alkoholik w domu pozostanie bez żadnej pomocy i wsparcia, często zaczyna rozumieć, czym jest uzależnienie oraz utożsamiać je z chorobą. Leczenie alkoholizmu można rozpocząć w każdej chwili. Moment decyzji wpływa jednak na to, jak poważnie alkohol wpłynął na życie codziennie i relacje z najbliższymi.

  Alkoholik w domu – jak pomóc?

  W dzisiejszych czasach rozpoczęcie leczenia choroby alkoholowej jest prostsze niż kiedyś. Obecnie wiele publicznych oraz prywatnych klinik oferuje swoją pomoc. Państwowe ośrodki leczenia uzależnień głównie wykorzystują terapię psychologiczną, która jest bardzo przydatna dla zweryfikowania problemów wywołujących alkoholizm. Dla wielu alkoholików w domu, przerwanie picia jest niemożliwe bez konsekwencji zdrowotnych. Dlatego prywatne przychodnie medyczne wykonują najpierw oczyszczający detoks alkoholowy, a następnie za zgodą pacjenta wszywają esperal (wszywkę alkoholową) wymuszającą abstynencję. Samodzielne leczenie alkoholika w domu bez konsultacji ze specjalistą może nie być efektywne lub dać tylko chwilową poprawę. Warto skorzystać z pomocy lekarzy, ponieważ tylko oni potrafią fachowo ocenić sytuację bez żadnych zabarwień emocjonalnych.

  Źródła:

  Wnuk M., Marcinkowski J.T., Alkoholizm – przegląd koncepcji oraz metod leczenia, https://www.researchgate.net/profile/Marcin_Wnuk/publication/303844169_Alkoholizm_-przeglad_koncepcji_oraz_metod_leczenia_Alcoholism-_review_of_conceptions_and_methods_of_treatment/links/5758020908ae05c1ec19e548/Alkoholizm-przeglad-koncepcji-oraz-metod-leczenia-Alcoholism-review-of-conceptions-and-methods-of-treatment.pdf

  Moos, R.H., Finney, J.W., Cronkite, R.C., Alcoholism treatment: Context, process, and outcome, https://psycnet.apa.org/record/1990-98391-000.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje