+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Alkohol i alkoholizm

O istnieniu alkoholu można dowiedzieć się z wielu starożytnych źródeł. Wiele dokumentów pochodzących z czasów starożytnego Egiptu mówi o tym, że najbardziej rozpowszechnionym alkoholem było wino i piwo. Podobnie było w Chinach. To właśnie Chińczykom niektórzy przypisują wynalezienie alkoholu jako produktu destylacji. W Europie napoje zawierające w swoim składzie alkohol rozpowszechniły się mniej więcej w XI wieku. Wraz z upływem stuleci starano się wytwarzać napoje alkoholowe różniące się między sobą smakowo. W XVII wieku rozpowszechniono produkcję wódki z ziemniaków, co bez wątpienia spowodowało zwiększenie spożycia tego trunku.

Spis treści

  Z chemicznego punktu widzenia alkohol etylowy jest podstawą wszystkich napojów „procentowych”. Etanol, bo o nim mowa jest bezbarwną, łatwo palną cieczą, otrzymywaną w wyniku fermentacji cukrów lub syntetycznie. Kiedy zostanie wprowadzony do organizmu zostaje szybko wchłonięty. Silnie oddziałuje na mózg oraz praktycznie wszystkie narządy wewnętrzne. Zwalnia przewodnictwo nerwowe oraz hamuje wyższe czynności nerwowe. Zmniejsza sprawność umysłową i fizyczną.

  Wpływ alkoholu na organizm

  Kiedy alkohol dostanie się do krwi, w początkowej fazie dostarcza przyjemności i radości. Poprawia nastrój  sprawia, że w cień odchodzą trudny dnia codziennego, lęki i niepewności. Odsuwa złe myśli. Człowiek po spożyciu alkoholu staje się bardziej rozmowny, towarzyski. W kolejnej fazie alkohol daje przykre efekty takie jak chwiejny krok, splątany język, brak równowagi.

  Uzależnienie od alkoholu

  Większość ludzi dla otrzymania efektu pobudzającego  oraz rozluźniającego pije piwo albo kieliszek wina. Jeśli jednak picie nie kończy się na małej dawce i jest bardzo częste, organizm odczuwa niszczący i depresyjny wpływ alkoholu. Można zatem powiedzieć, że stajemy się uzależnieni od alkoholu jesteśmy alkoholikami. Przedawkowanie procentów powoduje, że ciało stara się pozbyć truciznę, czego efektem są wymioty lub utrata przytomności. Jeśli organizm nie może sobie poradzić z otrzymaną dawką dochodzi do śpiączki a nawet zgonu z przedawkowania.

  Dostępne na rynku fermentowane napoje alkoholowe zawierają od 2 do 20% alkoholu. Trunki destylowane posiadają około 40-50% czystego alkoholu w swoim składzie.

  Zanim sięgniemy po jakikolwiek napój alkoholowy zastanówmy się czy poza chwilową przyjemnością nie będzie on pierwszym krokiem do naszego uzależnienia i w konsekwencji niezbędne będzie leczenie alkoholizmu. Bardzo często bowiem niewinne picie z każdym dniem się zwiększa a my przestajemy mieć nad tym kontroli. Warto też zastanowić się czy warto sięgać po alkohol i niszczyć swoje życie i zdrowie.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje