pokaż menu

Blog

Alkohol i alkoholizm

O istnieniu alkoholu można dowiedzieć się z wielu starożytnych źródeł. Wiele dokumentów pochodzących z czasów starożytnego Egiptu mówi o tym, że najbardziej rozpowszechnionym alkoholem było wino i piwo. Podobnie było w Chinach. To właśnie Chińczykom niektórzy przypisują wynalezienie alkoholu jako produktu destylacji. W Europie napoje zawierające w swoim składzie alkohol rozpowszechniły się mniej więcej w XI wieku. Wraz z upływem stuleci starano się wytwarzać napoje alkoholowe różniące się między sobą smakowo. W XVII wieku rozpowszechniono produkcję wódki z ziemniaków, co bez wątpienia spowodowało zwiększenie spożycia tego trunku.

Z chemicznego punktu widzenia alkohol etylowy jest podstawą wszystkich napojów „procentowych”. Etanol, bo o nim mowa jest bezbarwną, łatwo palną cieczą, otrzymywaną w wyniku fermentacji cukrów lub syntetycznie. Kiedy zostanie wprowadzony do organizmu zostaje szybko wchłonięty. Silnie oddziałuje na mózg oraz praktycznie wszystkie narządy wewnętrzne. Zwalnia przewodnictwo nerwowe oraz hamuje wyższe czynności nerwowe. Zmniejsza sprawność umysłową i fizyczną.

Wpływ alkoholu na organizm

Kiedy alkohol dostanie się do krwi, w początkowej fazie dostarcza przyjemności i radości. Poprawia nastrój  sprawia, że w cień odchodzą trudny dnia codziennego, lęki i niepewności. Odsuwa złe myśli. Człowiek po spożyciu alkoholu staje się bardziej rozmowny, towarzyski. W kolejnej fazie alkohol daje przykre efekty takie jak chwiejny krok, splątany język, brak równowagi.

Uzależnienie od alkoholu

Większość ludzi dla otrzymania efektu pobudzającego  oraz rozluźniającego pije piwo albo kieliszek wina. Jeśli jednak picie nie kończy się na małej dawce i jest bardzo częste, organizm odczuwa niszczący i depresyjny wpływ alkoholu. Można zatem powiedzieć, że stajemy się uzależnieni od alkoholu jesteśmy alkoholikami. Przedawkowanie procentów powoduje, że ciało stara się pozbyć truciznę, czego efektem są wymioty lub utrata przytomności. Jeśli organizm nie może sobie poradzić z otrzymaną dawką dochodzi do śpiączki a nawet zgonu z przedawkowania.

Dostępne na rynku fermentowane napoje alkoholowe zawierają od 2 do 20% alkoholu. Trunki destylowane posiadają około 40-50% czystego alkoholu w swoim składzie.

Zanim sięgniemy po jakikolwiek napój alkoholowy zastanówmy się czy poza chwilową przyjemnością nie będzie on pierwszym krokiem do naszego uzależnienia i w konsekwencji niezbędne będzie leczenie alkoholizmu. Bardzo często bowiem niewinne picie z każdym dniem się zwiększa a my przestajemy mieć nad tym kontroli. Warto też zastanowić się czy warto sięgać po alkohol i niszczyć swoje życie i zdrowie.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225