Alkohol a problemy seksualne

Panuje przekonanie, że alkohol pobudza i zwiększa popęd seksualny, szczególnie w niewielkich ilościach. Kieliszek wina, kilka drinków lub butelka piwa są traktowane jako sposób na rozluźnienie się, wzmocnienie doznań, przełamanie nieśmiałości. Seks po alkoholu kojarzy nam się ze swobodnym zachowaniem. W rzeczywistości osoby uzależnione zmagają się z dużą ilością zaburzeń – także związanymi z seksualnością oraz libido. Alkohol w większych ilościach powoduje uzależnienie, a towarzyszący mu stres wywołuje problemy natury seksualnej.

Spis treści

  Związek alkoholu z fizjologią

  Nie każdy alkoholik będzie cierpiał na zaburzenie erekcji, impotencję alkoholową, obniżone libido lub choroby przenoszone drogą płciową – to kwestia indywidualna. Pijący mężczyźni częściej zmagają się z dysfunkcją seksualną niż uzależnione od alkoholu kobiety. Nadużywanie trunków powoduje zmniejszenie jąder i doprowadza do zatrzymania produkcji testosteronu.

  Z tego powodu pojawiają się różnorodne zaburzenia seksualne, takie jak: problemy z erekcją, podnieceniem, orgazmem oraz stosunkiem seksualnym. Wskutek zaburzenia układu nerwowego człowiek przestaje reagować na bodźce zewnętrzne, a także te związane ze sferą seksualności.  W takiej sytuacji dotyk drugiej osoby nie jest już podniecający. W przypadku kobiet może też dochodzić do zaburzenia cyklu menstrualnego.

  Zmartwiony mężczyzna pijący alkohol

  Jak alkohol wpływa na popęd seksualny? – wpływ alkoholu na potencję

  Notoryczne picie alkoholu nawet w małych dawkach upośledza czynności seksualne, a skutki mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Człowiek uzależnia się psychicznie i alkohol staje się jedyną rzeczą, której pożąda. Ochota na seks zanika.

  U alkoholików często dochodzi do problemu z słabą erekcją oraz zbyt wczesnego wytrysku albo jego braku. Wpływ alkoholu na potencje okazuje się nie tylko podczas spożywania alkoholu, ale również w trakcie trzeźwości pomiędzy ciągami alkoholowymi.

  Bardzo często brak erekcji po alkoholu i jego piciu jest wynikiem chorób, takich jak:

 • marskość wątroby,
 • alkoholowe stłuszczenie wątroby lub jej zapalenie.
 • Każde z wymienionych schorzeń może objawiać się zaburzeniami wzwodu, a przy dużej ilości alkoholu — impotencją. U kobiet natomiast zauważalna jest utrata zdolności przeżywania orgazmu.

  Alkoholizm a sprawność seksualna — jak leczyć?

  Pierwszym krokiem do poprawy niesprawności seksualnej jest abstynencja. W celu przerwania ciągu alkoholowego oraz oczyszczenia organizmu z resztek płynu etylowego zaleca się detoksykację. Za pomocą odtrucia alkoholowego można pozbyć się toksyn oraz wzbogacić organizm w witaminy i niezbędne mikroelementy, które wypłukał alkohol.

  Dowiedz się więcej: Kiedy zgłosić się na detoks alkoholowy?

  Warto jednak pamiętać, że problemy seksualne mają tło emocjonalne. Czasem same mijają po terapii uzależnień, jeżeli to, przyczyny alkoholizmu były również związane z osłabieniem sfery seksualnej. Jednak nie zawsze wygląda to w taki sposób i dla całkowitego wyleczenia potrzebna jest terapia u seksuologa. 

  Co dzieje się w przypadku ignorowania oraz nieleczenia zaburzeń seksualnych? Uzależnione kobiety i mężczyźni decydują się na zapijanie problemu. Tworzy się przez to błędne koło, z którego ciężko wyjść. Nałóg oraz jego skutki są tylko dodatkowo potęgowane.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje