Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Agresja po alkoholu – alkoholik i jego agresywne zachowanie

W przypadku osoby uzależnionej, jak i nie, zachowanie po alkoholu może być różne. Wiele zależy od czasu picia i ilości alkoholu. Płyn etylowy silnie oddziałuje na działanie układu nerwowego i osłabia jego funkcjonowanie. Jego stężenie we krwi często decyduje o zachowaniu człowieka oraz wywołuje zachowania agresywna. Skąd się to bierze i jakie są tego przyczyny?

Spis treści

Wpływ alkoholu na zachowanie

Choroba alkoholowa stanowi duży problem w przypadku polskiego społeczeństwa. Często mówi się o skutkach alkoholizmu, szczególnie tych fizycznych. Z powodu nałogu cierpią organy wewnętrzne, ośrodkowy układ nerwowy. Zmienia się również działanie mózgu. Alkohol wpływa także na zdrowie psychiczne. A co w przypadku zachowania? Ludzie pod wpływem alkoholu zwykle decydują się na działania, z których zrezygnowaliby w codziennym, trzeźwym życiu. Chociaż u każdego zachowanie pod wpływem trunków może być inne, powtarzalna jest agresja po alkoholu.

Sposób zachowania pod wpływem alkoholu:

  • agresja,
  • lekkomyślność,
  • potrzeba stałej rozrywki,
  • nieprzewidywalność,
  • trudności w relacjach z innymi osobami,
  • mniejsze poczucie własnej wartości,
  • skłonność do denerwowania się,
  • nieobliczalność,
  • nagłe zmiany nastroju.

Agresja po alkoholu – jakie są przyczyny agresywnego zachowania?

Agresja po alkoholu może występować u osób uzależnionych, jak i tych pijących sporadycznie. Najczęściej obserwowana jest u mężczyzn. Alkohol ma za zadanie rozluźnić, dodać odwagi. Mylnie uważa się, że dodaje pewności siebie, chociaż w rzeczywistości to substancja wywołująca depresję. Płyn etylowy oddziałuje na działanie mózgu w przypadku osób spożywających alkohol. Badania wykazały, że picie ma szczególny wpływ na korę przedczołową – co może mieć wpływ na główną przyczynę występowania agresji po spożyciu alkoholu. Jest ona odpowiedzialna za podejmowanie decyzji i myślenie o ich następstwach, powstrzymywanie nagłych zachowań oraz emocji, a także zmianę postępowania w zależności od przyczyny. Gdy funkcje te są zaburzone pod wpływem alkoholu, człowiek nie analizuje rzeczywistości prawidłowo. Podejmowane decyzje są dalekie od logicznego myślenia. Dlatego alkohol może wywoływać agresję. Jest to groźne nie tylko dla osób pijących, ale również innych ludzi, którzy mogą stać się ofiarą agresji. Czasem o zachowaniu decydują także wzorce społeczne.

Do przemocy i zachowań agresywnych może dochodzić również z innego powodu. Przyczyną mogą być geny. Naukowcy sprawdzają powiązania między uszkodzeniem genu HTR2B a agresywnym postępowaniem. Niektóre badania wykazują, że mutacja tego genu powoduje, że po kontakcie z alkoholem u danej osoby zwiększa się skłonność do agresji. W takiej sytuacji alkohol nie jest bezpośrednim powodem groźnego zachowania, a jedynie je uwydatnia. Eksperyment nie dotyczył wielu ludzi, dlatego jego wynik nie jest pewny. Naukowcy wykazują również, że agresję można zaobserwować częściej u osób, które na co dzień są bardziej spontaniczne, beztroskie i nie potrafią prawidłowo przewidzieć konsekwencji swoich czynów.

Jak walczyć z agresją po alkoholu

Po wypiciu alkoholu osoba uzależniona bywa nieobliczalna. Do przemocy może dochodzić w przypadku alkoholików i ludzi spożywających alkohol okazjonalnie. Czasem to spontaniczna reakcja lub działanie będące skutkiem prowokacji. Agresywne zachowanie może wywołać poczucie winy i chęć zapomnienia o tym, a tym samym pogłębić uzależnienie.

Co zrobić, gdy pijany człowiek jest niebezpieczny?

Na pewno nie można zachowywać się w taki sam sposób ani nie nakłaniać do większej agresji. Jeśli sytuacja się powtarza, warto skorzystać z pomocy specjalisty: psychologa lub psychiatry. Powody agresji i nieprawidłowej interpretacji rzeczywistości przez spożywanie trunków mogą być różne. Nie zawsze człowiek agresywny, to jednocześnie alkoholik. Terapia i leczenie uzależnienia lub nieodpowiedniego postępowania to klucz do zmian. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście rezygnacja z trunków. To z pewnością nie doprowadzi do żadnych uzależnień oraz nie spowoduje zaburzeń zachowania.

Warto przeczytać

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje