pokaż menu

Blog

Agresja po alkoholu – alkoholik i jego zachowanie

W przypadku osoby uzależnionej, jak i nie, zachowanie po alkoholu może być różne. Wiele zależy od czasu picia i ilości alkoholu. Płyn etylowy silnie oddziałuje na działanie układu nerwowego i osłabia jego funkcjonowanie. Jego stężenie we krwi często decyduje o zachowaniu człowieka oraz wywołuje zachowania agresywna. Skąd się to bierze i jakie są tego przyczyny?

Wpływ alkoholu na zachowanie

Choroba alkoholowa stanowi duży problem w przypadku polskiego społeczeństwa. Często mówi się o skutkach alkoholizmu, szczególnie tych fizycznych. Z powodu nałogu cierpią organy wewnętrzne, ośrodkowy układ nerwowy. Zmienia się również działanie mózgu. Alkohol wpływa także na zdrowie psychiczne. A co w przypadku zachowania? Ludzie pod wpływem alkoholu zwykle decydują się na działania, z których zrezygnowaliby w codziennym, trzeźwym życiu. Chociaż u każdego zachowanie pod wpływem trunków może być inne, powtarzalna jest agresja po alkoholu.

Sposób zachowania pod wpływem alkoholu:

 • agresja,
 • lekkomyślność,
 • potrzeba stałej rozrywki,
 • nieprzewidywalność,
 • trudności w relacjach z innymi osobami,
 • mniejsze poczucie własnej wartości,
 • skłonność do denerwowania się,
 • nieobliczalność,
 • nagłe zmiany nastroju.

Agresja po alkoholu - przyczyny

Agresja po alkoholu może występować u osób uzależnionych, jak i tych pijących sporadycznie. Najczęściej obserwowana jest u mężczyzn. Alkohol ma za zadanie rozluźnić, dodać odwagi. Mylnie uważa się, że dodaje pewności siebie, chociaż w rzeczywistości to substancja wywołująca depresję. Płyn etylowy oddziałuje na działanie mózgu w przypadku osób spożywających alkohol. Badania wykazały, że picie ma szczególny wpływ na korę przedczołową. Jest ona odpowiedzialna za podejmowanie decyzji i myślenie o ich następstwach, powstrzymywanie nagłych zachowań oraz emocji, a także zmianę postępowania w zależności od przyczyny. Gdy funkcje te są zaburzone pod wpływem alkoholu, człowiek nie analizuje rzeczywistości prawidłowo. Podejmowane decyzje są dalekie od logicznego myślenia. Dlatego alkohol może wywoływać agresję. Jest to groźne nie tylko dla osób pijących, ale również innych ludzi, którzy mogą stać się ofiarą agresji. Czasem o zachowaniu decydują także wzorce społeczne.

Do przemocy i zachowań agresywnych może dochodzić również z innego powodu. Przyczyną mogą być geny. Naukowcy sprawdzają powiązania między uszkodzeniem genu HTR2B a agresywnym postępowaniem. Niektóre badania wykazują, że mutacja tego genu powoduje, że po kontakcie z alkoholem u danej osoby zwiększa się skłonność do agresji. W takiej sytuacji alkohol nie jest bezpośrednim powodem groźnego zachowania, a jedynie je uwydatnia. Eksperyment nie dotyczył wielu ludzi, dlatego jego wynik nie jest pewny. Naukowcy wykazują również, że agresję można zaobserwować częściej u osób, które na co dzień są bardziej spontaniczne, beztroskie i nie potrafią prawidłowo przewidzieć konsekwencji swoich czynów.

Jak walczyć z agresją po alkoholu

Po wypiciu alkoholu osoba uzależniona bywa nieobliczalna. Do przemocy może dochodzić w przypadku alkoholików i ludzi spożywających alkohol okazjonalnie. Czasem to spontaniczna reakcja lub działanie będące skutkiem prowokacji. Agresywne zachowanie może wywołać poczucie winy i chęć zapomnienia o tym, a tym samym pogłębić uzależnienie. Co zrobić, gdy pijany człowiek jest niebezpieczny? Na pewno nie można zachowywać się w taki sam sposób ani nie nakłaniać do większej agresji. Jeśli sytuacja się powtarza, warto skorzystać z pomocy specjalisty: psychologa lub psychiatry. Powody agresji i nieprawidłowej interpretacji rzeczywistości przez spożywanie trunków mogą być różne. Nie zawsze człowiek agresywny, to jednocześnie alkoholik. Terapia i leczenie uzależnienia lub nieodpowiedniego postępowania to klucz do zmian. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście rezygnacja z trunków. To z pewnością nie doprowadzi do żadnych uzależnień oraz nie spowoduje zaburzeń zachowania.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 votes, average: 0,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225